Materiał Partnera

Nawierzchnie poliuretanowe idealne na boiska. Sprawdź dlaczego

Nawierzchnie poliuretanowe idealne na boiska. Sprawdź dlaczego

Nowoczesne systemy poliuretanowe sprawdzają się przede wszystkim jako nawierzchnie zewnętrznych boisk wielofunkcyjnych, bieżni, kortów oraz innych terenów sportowych. Ich wysoka elastyczność, wytrzymałość i doskonały współczynnik tarcia sprawiły, że tego typu nawierzchnie niemal całkowicie zdominowały rynek. Poznaj bliżej właściwości nawierzchni poliuretanowych.

Najlepsze nawierzchnie sportowe z poliuretanu

Poliuretan jest polimerem pozyskiwanym z ropy naftowej o bardzo szerokim zastosowaniu. Może on być twardy lub elastyczny. Dzięki temu produkuje się z niego nie tylko nawierzchnie sportowe, ale też na przykład podeszwy butów, wyściółki mebli czy części samochodowe. Do wykonania nawierzchni używa się poliuretanowego kleju i granulatu gumowego.

Poliuretanowe nawierzchnie są bezpieczne, funkcjonalne i estetyczne. Służyć mogą do uprawiania różnych sportów, dlatego jest to idealny materiał na popularne i praktyczne boiska wielofunkcyjne. Ich parametry sprawiają, że sprawdzają się także zarówno na profesjonalnych bieżniach lekkoatletycznych, jak i na osiedlowych terenach sportowych czy placach zabaw. Elastyczna struktura poliuretanu pozwala na ochronę stawów i minimalizuje ryzyko urazów. Doskonała przyczepność i tarcie pozwalają zaś na osiąganie zadowalających wyników sportowych. Wykonaniem nawierzchni poliuretanowych zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Jeśli interesuje Cię profesjonalne, kompleksowe wykonawstwo wraz z projektem, zapoznaj się z ofertą firmy Auto-sport Sp. z o.o.

Zalety nawierzchni poliuretanowych:

 • odporność na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i ścieranie,
 • trwałość,
 • ochrona stawów dzięki elastycznej powierzchni,
 • świetna przyczepność,
 • bezpieczeństwo,
 • łatwość utrzymania i bardzo niskie koszty eksploatacyjne,
 • estetyka.

Zastosowanie nawierzchni poliuretanowych:

 • boiska wielofunkcyjne,
 • bieżnie lekkoatletyczne,
 • korty tenisowe,
 • place zabaw,
 • place rekreacyjne.

Sportowe i rekreacyjne nawierzchnie poliuretanowe – projektowanie

Projektowanie nawierzchni sportowych i boisk wymaga wiedzy technicznej, doświadczenia oraz dokładnego planowania. W zależności od przeznaczenia nawierzchni użyć można różnych technologii i rodzajów podbudowy. Ważne jest także precyzyjne zaplanowanie wymiarów i rozmieszczenia linii, w zależności od dyscyplin do jakich ma być przeznaczone boisko. Profesjonalna firma wykonawcza jest w stanie zaproponować rozwiązania zgodne
z potrzebami i wymaganiami inwestora. Odpowiedni dobór rodzaju nawierzchni
i prawidłowy montaż to zaś gwarancja funkcjonalności i trwałości boiska, placu zabaw, bieżni czy innego rodzaju terenu sportowo-rekreacyjnego. Ważna jest jej grubość, przepuszczalność oraz elastyczność.

Nawierzchnie poliuretanowe mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Różne ich rodzaje stosuje się w zależności od przeznaczenia. Podczas montażu w gruncie rodzimym umieszcza się odpowiedni drenaż, a następnie wykonuje podbudowę nawierzchni. Z reguły składa się ona
z warstw drobnego piasku, tłucznia bazaltowego, granitowego lub innego kruszywa i miału kamiennego albo asfaltobetonu bitumicznego. Na tak przygotowanej podbudowie umieszcza się warstwę poliuretanową, najczęściej o grubości 10-20 mm. Wykonana w ten sposób nawierzchnia jest trwała i bezpieczna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz