Materiał Partnera

Nauka przez zabawę. Najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci

Nauka przez zabawę. Najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci

Na prawidłowy rozwój dziecka w jego pierwszych latach życia wpływa odpowiednie karmienie, właściwa pielęgnacja oraz optymalna stymulacja zmysłów i rozwoju psychoruchowego. Istotne jest, aby wspierać dziecko we wszystkich tych procesach oraz dbać o zachowanie ich równowagi – to początki jego nauki o świecie. Edukacja małego dziecka odbywa się w dużej części przez zabawę. Tutaj z pomocą dla rodziców mogą przyjść zabawki. Jakie są najlepsze?

Zabawki edukacyjne

Producenci zabawek prześcigają się dzisiaj w swoich ofertach. Wybór jest ogromny. Wiele spośród propozycji to zabawki nasycone elektroniką i zdarza się, że wygrywają one z zabawkami bardziej tradycyjnymi. Prawdą jest, że warto iść z duchem czasu, ale najważniejsze, aby pamiętać o tym, co dla dziecka w danym momencie najlepsze. A co jest najlepsze? W pierwszych latach życia świetnymi zabawkami edukacyjnymi dla maluchów są na przykład proste w formie i wykonane z naturalnych materiałów klocki, układanki i puzzle. Mało skomplikowane w swej strukturze, ale pozwalają dziecku na kreatywną zabawę i naukę za każdym razem, kiedy po nie sięgnie. A małe dzieci bardzo chętnie sięgają po tego typu zabawki. Zapewne zdarzyło Ci się zaobserwować zainteresowanie swojego dziecka na przykład garnkami w kuchni czy kolorowymi guzikami na odzieży.

Drewniane klocki

Zwykłe, kolorowe, drewniane klocki w kształtach figur geometrycznych, pomagają dziecku rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Kształtują logiczne myślenie oraz koordynację psychoruchową malucha. Uczą rozróżniania kolorów i kształtów, pobudzając zmysły wzroku i dotyku. Rodzic czy opiekun może moderować zabawę w zależności od wieku dziecka, a także może się ono bawić nimi samo lub z innymi dziećmi. Możliwości form zabawy i nauki, jakie dają, są bardzo duże. Dostępne są także klocki, pakowane w pudełka z otworami, wyciętymi w odpowiadające im kształty. Dzięki temu dziecko zyskuje dodatkową zabawkę oraz – dopasowując klocki do otworów – dalszą możliwość uczenia się. Pamiętaj tylko, aby sprawdzić, czy klocki posiadają odpowiednie atesty i czy ich krawędzie nie są za ostre. Drewniane klocki są odpowiednie dla smyków od około 12 miesiąca życia.

Drewniane układanki

Drewniane układanki podobnie jak klocki rozwijają wyobraźnię oraz spostrzegawczość dziecka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalistka ze sklepu internetowego Zabawki na czasie: Uczą logicznego myślenia i są świetnym narzędziem do ćwiczeń umiejętności manualnych.  Maluch przy zabawie z układanką wykorzystują niemal wszystkie swoje paluszki. Układanki są różne, najpopularniejsze to zwierzątka, literki i cyferki. Dzięki temu mały odkrywca może uczyć się o rodzajach stworzeń, jakie go otaczają oraz oswajać z widokiem i brzmieniem liter i cyfr. Układanki są bowiem także świetnymi narzędziami do wspólnej zabawy i nauki wraz z opiekunem. Kiedy zaś dziecko bawi się samo, uczy się koncentracji i skupienia na czynności, którą aktualnie wykonuje. To bardzo ważny element w prawidłowym jego rozwoju.

Układanki są zabawkami odpowiednimi dla dzieci od około pierwszego życia.

Puzzle

Puzzle to układanki dla nieco starszych pociech – sprawdzają się i są bezpieczne dla nich od około trzeciego roku życia. Nie mają już specjalnych uchwytów na paluszki, ale spełniają dalej te same zadania, tyle że w bardziej zaawansowanych stopniu, dostosowanym do wieku dziecka. Na szczególną uwagę zasługują tutaj tak zwane puzzle sensoryczne. Ich wyjątkowość polega na tym, że kawałki układanki pokryte są materiałami teksturowanymi, imitującymi wrażenia empiryczne doznawane w trakcie dotyku realnych przedmiotów. Na przykład na puzzlach przedstawiających farmę, zwierzątka mają futerko, co umożliwia rozwój zmysłu dotyku oraz wzbogaca naukę malucha o świecie, szczególnie jeśli nie ma ono możliwości częstego kontaktu ze zwierzętami. Puzzle także pozwalają na ćwiczenie cierpliwości oraz budowanie poczucia sprawczości, a co za tym idzie wiary we własne możliwości.

Jak widać, nieskomplikowane zabawki mogą być dla dziecka źródłem radości i najlepszym narzędziem do nauki o świecie. Mogą także dostarczyć satysfakcji rodzicom, zazwyczaj są bowiem niedrogie, a dzieci bardzo rzadko się nimi nudzą.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz