Materiał Partnera

Natura na salonach, czyli roślinna aranżacja wnętrz

Natura na salonach, czyli roślinna aranżacja wnętrz

Wykorzystanie roślin jako elementów dekoracyjnych do naszych wnętrz wbrew pozorom nie należy do prostych zadań. Są to organizmy żywe, mające swoje potrzeby (niektóre bardzo wygórowane), które należy spełnić, aby móc się cieszyć ich wyglądem. Niemniej jednak umiejętnie dobrana, wypielęgnowana zieleń potrafi diametralnie odmienić niejedno wnętrze. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy aranżowaniu wnętrza roślinami?

Dom pełen zieleni

Od dawna wiadomo, że przebywanie w towarzystwie zieleni wycisza i regeneruje siły. Poza tym rośliny doskonale uzupełniają zarówno wielkie i otwarte przestrzenie, dodając im kameralności, jak i mniejsze wnętrza sprawiając, że przechodzą one prawdziwą metamorfozę. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt nie wystarczą już doniczki ustawione na parapecie. Dziś kompleksową aranżację wnętrz zielenią warto zlecić specjalistom, na przykład z firmy Ogród i Dom z Warszawy, których wiedza i umiejętności zapewnią doskonały i długotrwały efekt. Co prawda nie ma sztywnych zasad, którymi trzeba się kierować przy wyborze roślin do aranżacji wnętrz. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup kwiatów, zastanówmy się przede wszystkim, jakie warunki możemy im zapewnić. Może się bowiem zdarzyć, że rośliny, które nam się podobają nie przetrwają w warunkach, które panują w naszym domu. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim warunki świetlne. Nie bez znaczenia jest także dostępna przestrzeń, wilgotność, a nawet sąsiedztwo innych kwiatów oraz przedmiotów takich jak telewizory lub komputery. Warto także uwzględnić nasz styl życia i czas, jaki możemy poświęcić roślinom na ich pielęgnację. Aranżacja wnętrz zielenią to również, a może przede wszystkim, dobór odpowiednich roślin współgrających ze sobą, zarówno kolorystycznie, jak i gatunkowo.

Piękne rośliny to połowa sukcesu

Aby zieleń w domu pełniła swoje funkcje, musi być ona odpowiednio wyeksponowana oraz zaaranżowana. W tym przypadku nieocenione okażą się donice, które dodadzą charakteru i uroku naszym wnętrzom oraz podkreślą ich niepowtarzalność, nadadzą stylu, a także podkreślą walory naszej roślinności. Najprostszym rozwiązaniem będzie umieszczenie roślin w tradycyjnych doniczkach lub wielkich, przeskalowanych donicach, które dostępne są w wielu rozmiarach oraz kolorach. Ciekawym pomysłem może być umieszczenie roślin w wiszących pojemnikach czy filcowych kieszeniach, które możemy powiesić np. na ścianie. Do łask powróciły także trochę zapomniane kwietniki, łączące niekiedy funkcje kwietnika i mebla. Wciąż polecane są tradycyjne wiklinowe kosze lub drewniane skrzynie. Nie mija także moda na rośliny pod szkłem, na przykład w różnego rodzaju mini szklarniach. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie pasować do pomieszczenia stylem, wielkością i kolorystyką.

Roślinne aranżacje to nie tylko świetny sposób na udekorowanie pokoju, balkonu, tarasu lub ogrodu. Mają one także zbawienny wpływ na nasze zdrowie poprzez poprawę jakości powietrza, utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, redukcję poziomu stresu, a także kojącemu wpływowi na nasze oczy zmęczone patrzeniem w monitory.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz