Artykuł sponsorowany

Narzędzia skrawające z węglika spiekanego

Narzędzia skrawające z węglika spiekanego

Spośród wielu materiałów stosowanych do produkcji narzędzi skrawających szczególne znaczenie ma węglik spiekany. Dzięki swoim unikalnym właściwościom jest to obecnie najszerzej stosowany materiał skrawający. Węglik spiekany przede wszystkim jest wykorzystywany do produkcji płytek skrawających stosowanych w narzędziach składanych oraz narzędzi monolitycznych.

Czym są węgliki spiekane?

Węglik spiekany otrzymuje się na drodze metalurgii proszkowej. W wyniku działania wysokiej temperatury i ciśnienia powstaje kompozytowy materiał skrawający, którego składający się z cząstek węglika wolframu (WC) oraz spoiwa bogatego w kobalt (Co). Węgliki spiekane są bardzo źle obrabialnym materiałem. Dlatego, o ile to możliwe, wytwarza się z nich wyroby lub półwyroby zbliżone kształtem do gotowego ostrza lub narzędzia. Otrzymany w ten sposób materiał skrawający charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na ścieranie, wysoką twardością na poziomie 1 600 HV, zachowaniem swoich właściwości w temperaturze osiągającej 850°C ale jednocześnie jest on stosunkowo kruchy.

Zastosowanie węglików spiekanych

Węglik spiekany jest powszechnie wykorzystywany jest do produkcji wszelkiego rodzaju płytek skrawających oraz narzędzi monolitycznych. Dzięki swoim właściwościom pozwala na obróbkę komponentów należących do wszystkich grup materiałowych przy zapewnieniu wysokiego poziomu produktywności procesu skrawania. Obecnie integralną częścią narzędzi skrawających wykonanych z węglika spiekanego są pokrycia. Skuteczność narzędzi wykonanych w ten sposób wynika z wyjątkowego połączenia właściwości oferowanych przez pokrycie oraz węglik spiekany. Ich zestaw wpływa na cechy danego gatunku, które determinują jego zastosowanie w procesie obróbki.

Narzędzia z węglików spiekanych

Węgliki spiekane wykorzystuje się do produkcji płytek skrawających stosowanych w narzędziach składanych, m. in. do takich zabiegów jak toczenie, wcinanie, wiercenie, wytaczanie, frezowanie. W tym aspekcie płytki skrawające są wykorzystywane jako jednorazowy element wymienny, który zużywa się w trakcie eksploatacji, a dzięki konstrukcji narzędzia jest łatwy zastąpienia.

Jednocześnie produkowane są narzędzia monolityczne wykonane w całości z węglika spiekanego. Mają one bardzo szerokie spektrum zastosowań m. in. w obszarze wiercenia, rozwiercania, gwintowania, frezowania. W przeciwieństwie do płytek skrawających narzędzia monolityczne mogą być poddawane procesowi regeneracji, a przez o wielokrotnie wykorzystywane.

Warto także nadmienić, iż węglik spiekany dzięki swoim właściwościom związanym z tłumieniem drgań jest również wykorzystywany w produkcji systemów mocowania narzędzi.

Firma WALTER POLSKA jako jeden z liderów rynku narzędzi skrawających w Polsce oferuje w swoim portfolio szeroką gamę najwyższej jakości narzędzi skrawających umożliwiających przeprowadzenie  kompleksowej obróbki komponentu. Oferta obejmuje zarówno narzędzia standardowe dostępne od ręki, jak również narzędzia specjalne wykonywane na zamówienie według specyfikacji podanej przez klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz