Artykuł sponsorowany

Narzędzia niezbędne do toczenia

Narzędzia niezbędne do toczenia

Toczenie to jedna z kluczowych metod obróbki skrawaniem – to z jej pomocą wytwarza się cały szereg elementów w postaci brył obrotowych, takich jak walce, stożki i wiele innych. Poza sprawną tokarką, powodzenie w toczeniu elementów uzależnione jest od doboru odpowiednich narzędzi – czyli noży tokarskich. Dzisiejszy rynek obfituje w noże różniące się między sobą kształtem, rodzajem budowy, parametrami oraz przeznaczeniem. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Czym jest nóż tokarski?

Nóż tokarski to rodzaj nieruchomego ostrza używanego przy obrabianiu powierzchni zewnętrznych (toczenie) i wewnętrznych (wytaczanie) brył obrotowych. W przeciwieństwie do innych metod obróbki skrawaniem, podczas obróbki na tokarce nóż pozostaje ustawiony nieruchomo w jednej pozycji, podczas gdy to element obrabiany zostaje wprawiony przez tokarkę w ruch obrotowych dookoła swej osi – po przyłożeniu do jego powierzchni, nóż ściąga z niej warstwą naddatku pod postacią wiórów. Szeroki wybór noży tokarskich znajdziemy w ofercie firmy CNC Art.

Rodzaje noży – nóż ze stali szybkotnącej

Dostępne na rynku noże tokarskie możemy podzielić na wiele rodzajów, biorąc pod uwagę takie ich parametry jak rodzaj konstrukcji czy wykonania. Pierwszym z omawianych rodzajów są noże ze stali szybkotnącej, przeznaczone przede wszystkim do ogólnej obróbki elementów, pracy niewymagających dużej precyzji oraz jednostkowej produkcji. Stal szybkotnąca to charakterystyczny gatunek stali narzędziowej, przeznaczonej właśnie do produkcji narzędzi skrawających. Odznacza się między innymi wysoką twardością i odpornością na ścieranie. Ponadto jest odporna na działanie temperatur osiągających nawet 600 stopni C, dlatego podczas długiej pracy nie tępi się i zachowuje swój pierwotny kształt.

Noże składane

Jak sama wskazuje, nie jest jednolitym narzędziem, lecz składa się z części – trzonka oraz mocowanej do niej płytki skrawającej. To dość wygodne i powszechnie stosowane rozwiązanie, głównie ze względu na koszty. W przeciwieństwie do noży o jednolitej konstrukcji, narzędzia tego typu mogą służyć nam przez długi czas. W sytuacji, kiedy płytka stępi się, można ją wymienić na nową.

Noże z wlutowaną płytką

Charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością i są najbardziej uniwersalnym rodzajem narzędzi tokarskich. Ich dużym mankamentem jest jedynie to, ze płytka skrawająca jest – zgodnie z nazwą narzędzia – trwale połączona z trzonkiem, dlatego w momencie jej zużycia lub zniszczenia, praktycznie jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego narzędzia

Inne rodzaje noży tokarskich

Poza wymienionymi rodzajami, noże tokarskie możemy podzielić między innymi ze względu na ich przeznaczenie. W takim przypadku wyróżniamy między innymi noże:

  • Punktowe – obrabiające powierzchnię przy mocy swego wierzchołka, są nożami ogólnego przeznaczenia

  • Kształtowe – ostrze noża ma określony kształt, przy pomocy którego obrabiania jest powierzchnia

  • Obwiedniowe – ostrze przetacza się po powierzchni, w ten sposób ją kształtując.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz