Narkolepsja – jak walczyć z sennością?

Narkolepsja – jak walczyć z sennością?

Narkolepsja jest chorobą o podłożu neurologicznym. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest pojawiająca się w ciągu dnia senność. Osoba cierpiąca na to schorzenie w ciągu dnia zasypia, z kolei nocą cierpi na zaburzenia snu. Rezultatem narkolepsji są trudności związane z wykonywaniem nawet codziennych czynności. Jak walczyć z chorobą?

Co to jest narkolepsja?

Narkolepsja jest zaburzeniem o podłożu neurologicznym. Powoduje ona niekontrolowane zasypianie w ciągu dnia. Schorzenie dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Pierwsze symptomy choroby ujawniają się w okresie dojrzewania, może ona jednak zaatakować także później. Najczęstszym objawem narkolepsji jest zasypianie w ciągu dnia oraz trudności ze snem w nocy. Sprawia ono, że praca i nauka chorego stają się niemal niemożliwe.

Objawy choroby

Do najczęstszych objawów narkolepsji należą między innymi:

 • Katapleksja. Jest to nagłe rozluźnienie mięśni, które powoduje, że chora osoba nie jest w stanie ustać na nogach. Utrata napięcia w mięśniach może doprowadzić do upadku chorego i być niebezpieczna np. podczas jazdy samochodem.
 • Zasypianie w ciągu dnia. Ataki snu w ciągu dnia często występują niespodziewanie i są tak duże, że chory zasypia nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Łagodna narkolepsja może powodować senność, która utrzymuje się dłuższy czas, lecz nie zaburza normalnego funkcjonowania.
 • Halucynacje hipnagogiczne. Są to realistyczne marzenia senne, które często wywołują u chorych lęk.
 • Paraliż przysenny. Występuje on podczas zasypiania lub budzenia się chorego. Wówczas mózg jest częściowo w stanie snu, a częściowo w stanie czuwania, co powoduje chwilową niemożność poruszania się.
 • Zachowanie automatyczne. Chory na narkolepsję nieświadomie wykonuje rutynowe czynności, często nie pamiętając, co przed chwilą robił.

Czy narkolepsja jest uleczalna?

Narkolepsja nie jest uleczalna, ale można starać się złagodzić jej objawy. W leczeniu stosuje się głównie leki pobudzające i przeciwdepresyjne, które mają na celu wydłużyć czas utrzymywania czuwania i zmniejszyć częstotliwość napadów katalektycznych. Poza leczeniem farmakologicznym zaleca się stosowanie 2-3 drzemek w ciągu dnia. Dzięki nim chory będzie mógł łatwiej kontrolować nagłe zasypianie. Stosuje się również odpowiednią dietę i systematyczne ćwiczenia. Ważna jest także edukacja na temat choroby. Szczególnie w gronie najbliższych współpracowników i rodziny.

Jak żyć z narkolepsją?

Narkolepsja może wzbudzać zakłopotanie i uniemożliwiać codzienne czynności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by skutki choroby były jak najmniej uciążliwe.

 • Kiedy poczujesz senność, przerwij to, co robisz i zdrzemnij się. Zaprzestań działań także wtedy, gdy masz halucynacje lub czujesz osłabienie mięśni.
 • Nie zasypiaj w samotności. Gdy twoja choroba nie pozwala ci normalnie funkcjonować, poproś bliską osobę, by była przy tobie.
 • Pamiętaj o regularnym zażywaniu leków, aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji, np. w trakcie prowadzenia samochodu. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz prowadzić auto, porozmawiaj o tym z neurologiem.
 • Poinformuj swoich bliskich i współpracowników o chorobie. Dzięki takiej informacji będą wiedzieli, jak ci pomóc w trakcie ataku.
 • Korzystaj z aktywności fizycznej. Pomoże ci pobudzić organizm.
 • Jeśli czeka cię większe zadanie, postaraj się wcześniej zdrzemnąć. Zwróć także uwagę na zachowanie regularnego rytmu całodobowego.
 • Zrezygnuj z kofeiny i alkoholu. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na działanie leków, wywołać bezsenność i nasilić narkolepsję.
 • Ucz się i czytaj o narkolepsji. Im więcej będziesz wiedział na jej temat, tym łatwiej będzie ci z nią żyć.
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz