Artykuł sponsorowany

Naprawa sprzętu RTV – oszczędnie i ekologicznie

Naprawa sprzętu RTV – oszczędnie i ekologicznie

Kiedy dojdzie do awarii sprzętu RTV lub AGD, właściciel musi podjąć decyzję – naprawić starą elektronikę czy kupić nową? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista, ale jedno jest pewne – zamiast wyrzucać zepsute urządzenia na śmieci, warto oddać je do serwisu i przeprowadzić wycenę naprawy.

Żywotność sprzętów AGD i RTV

Skracanie cyklu życia produktów – w celu zminimalizowania kosztów produkcji, obniżki ceny i zmuszenia klienta do częstszych zakupów – to powszechna praktyka producentów elektroniki.

Tanie, wątpliwej jakości, podzespoły wykorzystywane w procesach wytwórczych stosunkowo szybko ulegają awariom, zmuszając klienta do zakupu nowego urządzenia. Co więcej, część komponentów jest zintegrowana w taki sposób, że ich wymiana jest bardzo kosztowna i trudna. Dobrym tego przykładem są baterie w zamkniętych obudowach telefonu. W przypadku naprawy konieczny jest całkowity demontaż, przez co serwisowanie sprzętu jest drogie i nieopłacalne.

Naprawa zużytych sprzętów elektronicznych – czy warto?

Jeżeli awarii ulegnie urządzenie będące na gwarancji, można je naprawić bezkosztowo. Problem pojawia się w momencie, gdy uszkodzenie powstało z naszej winy, a produkt nie jest objęty gwarancją, lub okres gwarancji niedawno się skończył. W takim przypadku warto oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu, takiego jak AABA TV Servis Piotr Trzciński, i dokonać wstępnej wyceny naprawy.

Kiedy nie warto naprawiać urządzeń RTV i AGD?

Naprawa urządzeń RTV i AGD to sprawa indywidualna. Jeżeli awarii uległ bardzo kosztowny sprzęt, zawsze warto podjąć próbę jego rewitalizacji. Stare urządzenia, które przepracowały powyżej 5 lat, mogą sprawiać pewne problemy – zainstalowane w nich mechanizmy są zintegrowane i zużywają się równomiernie, dlatego po wymianie jednej części, może szybko dojść do uszkodzenia następnej.

Naprawa sprzętu elektronicznego – myślenie ekologiczne

Istotną kwestią, przemawiającą za naprawą elektroniki, jest globalny problem szybko zużywających się urządzeń elektronicznych. Problem elektrośmieci dotyczy wielu państw – w tym także Polski. Z wyliczeń przeprowadzonych przez Związek Pracodawców Branży Elektroodpadów wynika, że w Polsce wyrzuca się ok. 850 tysięcy lodówek rocznie. Tylko 30-35% zakupionego sprzętu zostaje poddane recyklingowi. Naprawa popsutej elektroniki to najlepszy sposób na zmniejszenie ilości elektroodpadów, ukłon w stronę myślenia ekologicznego, a także najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz