Materiał Partnera

Naprawa lub remont łodzi - do kogo zgłosić się, aby otrzymać fachową pomoc?

Naprawa lub remont łodzi - do kogo zgłosić się, aby otrzymać fachową pomoc?

Popularność żeglarstwa w Polsce jest obecnie zdecydowanie większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Więcej osób może też pozwolić sobie na zakup łodzi. Jest to jednak dosyć spory wydatek, na który większość decyduje się przeważnie raz w ciągu życia – chyba że ktoś jest zawodowcem. Co zrobić, jeżeli łódź ulegnie zniszczeniom albo straci swój pierwotny urok? Należy skorzystać z usług szkutniczych.

Czym zajmuje się szkutnik?

Zawód ten nie jest zbyt popularny i większość osób nawet nie wie, że istnieje. Firmy szkutnicze zajmują się kompleksową renowacją łodzi i jachtów. Zakres prac uzgadniany jest zawsze indywidualnie z klientem. Czasem jest to szlifowanie i renowacja kadłuba, niekiedy odnowienie wnętrza łodzi czy naprawa jej uszkodzonych elementów. To jednak niejedyne prace wykonywane przez szkutników. Większą część ich pracy stanowi także wykonywanie zabudowy do nowoczesnych, luksusowych jachtów, serwisowanie łodzi wędkarskich czy innych urządzeń wodnych takich jak rowerki wodne, czy kajaki.Właściciel firmy Zakład Szkutniczy Grochowczak Piotr twierdzi, że szkutnictwo jest trudną sztuką, ale daje również wiele satysfakcji. „Dobry szkutnik powinien dbać o najdrobniejsze szczegóły, ważna jest precyzja” – mówi. „Nie jest to jedyny wyznacznik profesjonalisty. Konieczny jest odpowiedni dobór materiałów wykorzystywanych przy renowacji łodzi. Współcześni klienci najbardziej cenią nietuzinkowe projekty dopasowane do ich indywidualnych wymagań. Każdy z nich oczekuje także szybkiej realizacji zlecenia. Ta praca to swego rodzaju sztuka” – dodaje.

Jak przywrócić drugą młodość zniszczonej łodzi?

Upływ czasu odciska swoje piętno na wyglądzie i funkcjonalności wszystkich statków – niezależnie czy są to niewielkie łodzie, czy ogromne jachty. Dlatego tak ważny jest regularny przegląd i serwis tych maszyn. Dzięki kontroli ich stanu technicznego można uniknąć poważniejszych uszkodzeń. Tymi czynnościami zajmują się zakłady szkutnicze, takie jak firma Zakład Szkutniczy Grochowczak Piotr. Specjaliści wykonują prace renowacyjne i lakiernicze łodzi. Możliwa jest także wymiana okuć, tapicerki czy podłogi na pokładzie. Specjalistyczna firma zajmuje się także posezonową konserwacją jachtów i przygotowaniem ich do zimowania. W zakres tych prac wchodzi dokładne umycie łodzi z użyciem odpowiedniego detergentu, opłukanie i wysuszenie jednostki. Następnie stosowana jest specjalna pasta z woskiem, której używa się do wypolerowania maszyny. Wszystkie uszczelki na pokładzie są smarowane specjalnym olejem. Zostaje także odświeżona tapicerka. Na całej łodzi konieczne jest użycie środka grzybobójczego, który ochroni ją przed powstaniem i rozprzestrzenieniem się pleśni. „Ważne jest usunięcie z pokładu wszystkich akcesoriów, które podczas zimowania mogą zawilgnąć. Są to materace, poduszki czy kamizelki ratunkowe” – wypowiada się właściciel firmy Zakład Szkutniczy Grochowczak Piotr.

Odpowiednia pielęgnacja wpływa na utrzymanie łodzi w niezmienionym stanie przez lata. Należy jednak pamiętać, aby tę kwestię powierzyć profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie.

Opracowanie:
Włoszakowice, Powstańców Wielkopolskich 55
tel. 502 145 080
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz