Materiał Partnera

Naprawa felg aluminiowych – prostowanie i spawanie

Naprawa felg aluminiowych – prostowanie i spawanie

Naprawa felg aluminiowych to bardzo skomplikowany proces, który rozpoczyna się od wstępnego rozpoznania uszkodzenia i specjalistycznego testu drogowego, a kończy naniesieniem odpowiedniej warstwy ochronnej. Prostowaniem i spawaniem felg, a także wyważaniem kół zajmuje się renomowany serwis ogumienia prowadzony w Prudniku przez Ryszarda Kuliszewskiego – jego zakład wulkanizacyjny wykonuje również pompowanie kół azotem, naprawy opon maszyn rolnych, budowlanych, ciężarowych czy leśnych.

Ocena uszkodzenia felgi

Przed przystąpieniem do prostowania bądź spawania felg fachowcy z Serwisu ogumienia Ryszarda Kuliszewskiego analizują stopień ich uszkodzenia. Jeśli wstępne oględziny stanu felg pozwalają na ich naprawę tak, aby po niej felgi były w pełni wydajne i bezpieczne, specjaliści przechodzą do etapu wykonania dokładnych pomiarów zniszczeń. Wykorzystywane są w tym celu zaawansowane systemy obliczeniowe wyważarek z testami drogowymi, które generują wykresy określające wiele istotnych parametrów felg, opon i kół, takich jak m.in. prawidłowość centrowania koła, parametry bicia promieniowego oraz bocznego krawędzi tarczy koła czy określenie różnic sztywności promieniowej i bicia promieniowego samej opony.

Jakie elementy felgi można naprawić?

Naprawa felg w takich serwisach jak ten prowadzony przez Ryszarda Kuliszewskiego w Prudniku obejmuje usunięcie uszkodzeń typu: skrzywienie rantów, skrzywienie całej felgi uniemożliwiające jej poprawne wyważenie, skrzywienie felgi na płaszczyźnie, a także pęknięcie felgi czy jej korozja. Tego typu zniszczenia powodowane są najczęściej przez parkowanie na wysokich krawężnikach, jazdę po nierównych drogach, nieprawidłowe  zakładanie felg w zakładzie niewykorzystującym nowoczesnej techniki pomiarowej bądź są skutkiem długiego czasu ich eksploatacji. Zanim zdecydujesz się na zakup nowego zestawu felg, dowiedz się, czy jest możliwa ich naprawa.

Jak wykonuje się prostowanie felgi?

Prostowanie felg wykonywane jest na specjalnej maszynie do ich napraw i regeneracji. Prostowana felga mocowana jest na odpowiednich krążkach, zgodnych z rozmiarami piasty danego pojazdu oraz liczbą otworów na śruby w feldze. Warto wiedzieć, że w przypadku większych zniszczeń dokonuje się toczenia felgi bądź jej spawania (po spawaniu felga jest poddawana obróbce tokarskiej). Sam proces prostowania felgi odbywa się najczęściej po jej dokładnym podgrzaniu, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka pęknięcia. Serwis ogumienia Ryszarda Kuliszewskiego przy działaniach związanych z prostowaniem bądź spawaniem felg wykorzystuje nowoczesne urządzenia oraz programy komputerowe, które pozwalają na wdrożenie precyzyjnego procesu naprawczego. Dzięki temu bardzo sprawnie prostowane są przylgnie i krawędzie felgi, a także wypełniane są wszystkie jej ubytki. Warto pamiętać, że prostowanie felg i ich spawanie uwzględnia również malowanie proszkowe – nie tylko pełni ono funkcję estetyczną, ale również ochronną związaną z wygładzeniem powierzchni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz