Materiał Partnera

Naprawa bezgotówkowa samochodu. Na czym to polega?

Naprawa bezgotówkowa samochodu. Na czym to polega?

Naprawę polegającą na usunięciu szkód po wypadku można rozliczyć w dwojaki sposób – gotówkowo i bezgotówkowo. Statystyki wskazują, że większość Polaków wybiera tę pierwszą metodę, nie wiadomo jednak, czy dlatego że nie wiedzą o tej drugiej, czy jest to dla nich realnie korzystniejsze. W tym artykule przedstawimy różnice między gotówkową i bezgotówkową naprawą samochodu. Odpowiemy na pytanie, co się bardziej opłaca.

Bezgotówkowa naprawa samochodu – na czym polega?

Bezgotówkowa naprawa samochodu polega na tym, że zakład, który ma umowę z firmą ubezpieczeniową, podejmuje się likwidacji szkody, nie wymagając od klienta zapłaty. Warsztat rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem – informuje ekspert z zakładu Auto Efekt.

Wielką zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musisz sam organizować funduszy na naprawę auta w oczekiwaniu na odszkodowanie. Są nieraz takie sytuacje, w których sprawne auto potrzebne jest od zaraz, a akurat w domowym budżecie nie ma środków na awaryjne sytuacje. A naprawy blacharsko-lakiernicze mogą sporo kosztować. Nikt z bliskich nie pomoże, a kredyt bankowy się zwyczajnie nie opłaci. Bezgotówkowa naprawa samochodu jest rozwiązaniem, które spada z nieba. Zaraz po kolizji odprowadzasz auto do warsztatu i odbierasz w tak krótkim czasie, jak to tylko możliwe. Formalności dopełniają warsztat i ubezpieczyciel. Dodatkowym atutem jest to, że ubezpieczyciel pokrywa cały rachunek, w tym koszty podatku VAT. Możesz wymieniać uszkodzone części na oryginalne i niczym się nie przejmować.

Co charakteryzuje gotówkową naprawę samochodu

Samochody nieustannie narażane są na szkody. A to na parkingu pod supermarketem ktoś urwie lusterko lub nie wyhamuje na światłach i skasuje tył. Jeśli Twoje auto ucierpiało w wyniku kolizji, naprawisz je z środków z OC sprawcy. Pieniądze nie będą jednak wypłacone od razu. Najpierw rzeczoznawca, często w trakcie rozmowy telefonicznej wyceni szkodę. Wtedy posiłkując się własnymi środkami możesz odstawić auto do mechanika, który zlikwiduje szkody. Po upływie wskazanego przez ubezpieczyciela czasu otrzymasz zwrot środków. W takiej sytuacji mówimy o naprawie gotówkowej. Wielu kierowcom wydaje się, że uda się naprawić samochód mniejszym kosztem, tańszymi zamiennikami i wtedy uda się zachować część odszkodowania. To owszem może się udać, ale wcześniej upewnij się, że ubezpieczenie pokrywa koszt podatku VAT na części samochodu. Często bowiem ubezpieczyciel przenosi te koszty na poszkodowanego, pomniejszając realną wysokość wypłaconych pieniędzy.

Porównując obie możliwości – gotówkowej i bezgotówkowej naprawy samochodu trzeba powiedzieć, że obie mają swoje zalety. Przewagą bezgotówkowej naprawy jest to, że masz spokojną głowę i pewność, że wszystko będzie zrobione bez niespodzianek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz