Materiał Partnera

Naprawa aut ciężarowych bez tajemnic

Naprawa aut ciężarowych bez tajemnic

Samochody ciężarowe, zwane popularnie TIR‐ami, również potrzebują regularnych przeglądów. Podobnie jak auta osobowe, mogą też ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom. Większość z nich jest eksploatowana w długich okresach, bez większych przerw. Tak ciężka praca, mimo że ciężarówki są do niej przystosowane, odbija się na stanie ich komponentów. A bezpieczeństwo ma w ich przypadku jeszcze większe znaczenie – niesprawny pojazd rodzi ogromne zagrożenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze auta ciężarowego?

Wybór auta ciężarowego jest równie trudny, jak wybór samochodu osobowego. Pod uwagę bierzemy podobne czynniki: ile pojazd kosztuje i jakie będą koszty jego utrzymania. Spalanie, ceny części lub napraw to konkretne dane, z którymi musimy się zmierzyć. Nie mając dużego rozeznania w rynku, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do doświadczonych kierowców. Najczęściej są oni wtajemniczeni w sprawy związane z eksploatacją ciężarówki, wiedząc, co najczęściej się psuje i czy usunięcie usterek to kwestia kilku minut czy dni. Naprawy dokonywane są przez wyspecjalizowanych w samochodach ciężarowych mechaników. W okolicy Radzymina kompleksowo zajmuje się nimi firma Total Truck S.C. Ważne jest, by w jednym miejscu załatwić wszystkie problemy dławiące naszą flotę ciężarówek – niezależnie od jej wielkości. Dlatego specjaliści z Total Truck zajmują się wszystkimi układami, na których te pojazdy bazują.

Skąd biorą się uszkodzenia układu napędowego ciężarówki?

Doświadczone firmy logistyczne wiedzą, że nieprzywiązywanie dużej uwagi do środków smarnych oraz filtrów stosowanych w układzie napędowym ciężarówki może skończyć się jej uszkodzeniem. Niemiecka organizacja ADAC uważa, że to właśnie filtry i oleje są najczęstszymi powodami uszkodzeń jednostki napędowej. One same stanowią jedną czwartą wszystkich awarii ciężarówek, więc zdecydowanie warto wziąć tę informację do serca. Regularne serwisowanie ciężarówek, a więc także wymiana filtrów i olejów, jest obowiązkowe dla ich poprawnego funkcjonowania. Oczywiście należy tutaj stosować materiały zalecane przez producenta pojazdu – na co wielu użytkowników w ogóle nie zwraca uwagi. Oczywiście problemy z układem napędowym nie są jedyne; i dobrze, bo zwykle należą do tych najpoważniejszych. Najczęściej zdarzają się jednak drobne uszkodzenia, a według najnowszych badań szczególnie zaniedbane są lampy tylne, które nie działają poprawnie u około 13% pięcioletnich samochodów ciężarowych. Co ciekawe, przednie nie działają tylko w 5% przypadków. Nie brakuje też problemów z hamulcami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz