Materiał Partnera

Najwyższej jakości polski węgiel w składzie Domarus

Najwyższej jakości polski węgiel w składzie Domarus

Poszukując dobrej jakości węgla, szybko zrozumiemy, jak niełatwe jest to zadanie. Wiele składów prowadzonych jest nierzetelnie, oferując produkty niskiej jakości, o niewystarczających parametrach lub pochodzące z nieznanego źródła. Używanie tego rodzaju paliwa w naszym kotle centralnego ogrzewania, może narazić nas na dodatkowe koszty wynikające z wysokich opłat eksploatacyjnych czy ryzyka uszkodzenia całej instalacji grzewczej. Niezależnie od tego, jaki opał stosujemy – węgiel, ekogroszek, miał czy koks, musi on pochodzić ze sprawdzonego źródła. Jednym z takich źródeł jest skład Domarus.

Czym odróżnia się wysokiej jakości węgiel od przeciętnego?

Kupując węgiel w składzie, który pozyskuje go z nieznanego źródła jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Węgiel węglowi nierówny i wiele zależy tutaj od jego rodzaju. Niektóre z nich są wysokokaloryczne, inne spalają się dużo wolniej i dają przy tym znacznie więcej ciepła. Poznanie parametrów związanych z wydajnością węgla jest więc kluczowe, a jeżeli skład nie podaje tego typu informacji to znak, że należy się go wystrzegać. Kupowanie węgla bez zapoznania się z jego parametrami może szybko obrócić się przeciwko nam, ponieważ nasze zapasy szybko się skurczą, wymuszając zakup kolejnej partii opału, zwiększając tym samym koszty eksploatacyjne budynku. Odrębną sprawą są produkty węglopodobne oferowane przez niektórych nieuczciwych przedsiębiorców – są szkodliwe dla środowiska, a ich kaloryczność znikoma. Korzystając z usług nierzetelnego składu, możemy naciąć się także na niewłaściwe porcjowanie węgla – zamiast zamówionej tony dostaniemy np. osiemset‐dziewięćset kilogramów. Większość z nas nie ma możliwości sprawdzenia, ile rzeczywiście paliwa nam dostarczono, więc taka nieuczciwa praktyka jest szeroko rozpowszechniona. Żaden z tych problemów nie występuje w składzie Domarus importującym oferowane paliwa prosto z Polskiej Grupy Górniczej.

Jak rozpoznać dobry węgiel?

Dobrą praktyką jest kupienie worka węgla na próbę, a następnie zaopatrzenie się w opał na cały sezon grzewczy. W ten sposób unikniemy niespodzianek, gdy np. na składzie zabraknie węgla lub ulegnie on zamoczeniu przez wszechobecny śnieg, co zwiększy jego wagę. Węgiel wysokiej jakości rozpoznamy na początku wizualnie – im bardziej nasycony będzie jego kolor, tym lepszej jakości będzie węgiel. W przypadku brykietu musimy zwrócić uwagę na jego połyskliwość – im bardziej błyszczący, tym lepiej. Białe paski znajdujące się czasem na bryłach węgla to tzw. przerosty kamienia. Przekładają się one na dużo wyższą ilość popiołów pochodzących ze spalania. Podczas dotyku możemy także poczuć jego wilgotność. Ta powinna być jak najmniejsza. Tak dokładna kontrola nie jest wymagana w renomowanym składzie węgla, takim jak Domarus – znajdziemy tutaj wyłącznie najlepszej jakości, dobrze zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi węgiel, ekogroszek, koks i miał opatrzone wszystkimi wymaganymi parametrami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz