Artykuł sponsorowany

Najważniejsze zasady tworzenia ogrodu zimowego

Najważniejsze zasady tworzenia ogrodu zimowego

Marzysz o wiośnie w środku zimy? To możliwe! Wybuduj zimowy ogród, w którego zielonym zaciszu łatwiej będzie Ci znieść zimową aurę. Podpowiemy Ci jak to zrobić.

Usytuowanie ogrodu zimowego 

Stworzenie ogrodu zimowego warto uwzględnić już przy projektowaniu domu. Nie oznacza to jednak, że nie można dobudować ogrodu do domu, który już został wybudowany. Ze względu na usytuowanie ogrodu zimowego w bryle budynku, rozróżnia się jego dwie formy - otwartą – gdy konstrukcja przylega jedną ścianą do budynku lub gdy tworzy zespolenie budynków – może wtedy spełniać rolę atrium lub łącznika. Z zamkniętą formą mamy do czynienia, kiedy obudowujemy ogród z trzech ścian lub tworzymy zabudowaną konstrukcję narożną.


Bez względu na to, na którą z form ogrodu zimowego się zdecydujesz – pamiętaj by przy projektowaniu uwzględnić kwestie energetyczne, funkcjonalne i estetyczne. Zastanów się również, czy Twój ogród ma pełnić rolę pokoju rekreacyjnego, salonu czy może miejsca twojej pracy. To pozwoli odpowiednio zaprojektować każdy element Twojego zielonego zakątku.

Dobór odpowiedniej stolarki

Kiedy już zdecydujesz się na konkretną formę ogrodu zimowego, pozostaje dobór odpowiedniej stolarki. Jeżeli zależy Ci na tym, aby ogród poza doświetleniem mieszkania w słoneczne dni również je docieplał - zdecyduj się na okna aluminiowe. Świetnie sprawdzają się w tego typu konstrukcjach ponieważ aluminium jest odporne na korozję - a należy pamiętać, że we wnętrzu ogrodu powietrze jest wilgotne. Ponadto okna aluminiowe sprawdzają się również ze względu na ich wygląd – nadają budowli lekkości – nie przytłaczają masywnością konstrukcji oraz są łatwe w montażu. Dodatkowo dostępne są we wszystkich kolorach, w wersji: matowej, strukturalnej, metalicznej oraz błyszczącej.


Bardzo istotnym elementem ogrodu zimowego są również drzwi. Znakomicie sprawdzą się tutaj drzwi przesuwne na profilach aluminiowych, które są bardzo funkcjonalne ze względu na oszczędność miejsca oraz możliwość szerokiego otworzenia ogrodu na sąsiadujące z nim pomieszczenie lub podwórze. Ogrody wykonane w całości z konstrukcji aluminiowych mogą przybrać różnorodne formy i kształty, dlatego wykonasz z nich każdą wymarzoną przez siebie konstrukcję. Pamiętaj, że uważne projektowanie ogrodu zimowego pozwala uniknąć wielu późniejszych problemów, które mogą wyniknąć podczas użytkowania.

Odpowiednie rośliny

Ostatnim elementem, ale równie istotnym jak sama konstrukcja, jest wypełnienie naszego ogrodu odpowiednimi roślinami. Ogród przez cały rok powinien być zielony, dlatego istotne jest, aby dobrać rośliny kierując się warunkami jakie panują w naszym ogrodzie. Przez warunki mam na myśli oświetlenie, temperaturę oraz rozmiar pomieszczenia.


Dbanie o ogród zimowy wymaga sporo czasu i pracy – ale korzyści wynikające z jego posiadania będą dla Ciebie idealną rekompensatą. Rośliny uprawiane w ogrodach zimowych zapewniają wysoką jakość powietrza w ogrodzie, dzięki czemu możemy pooddychać świeższym powietrzem, ponieważ dzięki dużej ilości roślin w pomieszczeniu zwiększa się stężenie tlenu, który ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Ogród zimowy jako element budynku daje efekt docieplenia i doświetlenia. Nie zapominaj również o tym, że to idealne miejsce do zrelaksowania się.


Nadal zastanawiasz się czy warto? Pomyśl o korzyściach i wyobraź sobie jak siedzisz otoczony zielonymi roślinami, podczas gdy na zewnątrz panuje mróz i sypie śnieg. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz