Materiał Partnera

Najważniejsze zasady impregnacji drewna – warto je poznać

Najważniejsze zasady impregnacji drewna – warto je poznać

Drewno jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do wielu różnych zastosowań. Jeśli chcemy, by wyroby drewniane były trwałe i długo prezentowały się dobrze, musimy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Kluczowa jest tutaj właściwa impregnacja drewna. Bez niej elementy drewniane będą szybko niszczały, zwłaszcza jeśli będziemy jest stosować na zewnątrz. Jak należy zabezpieczyć drewno? Dowiedz się, czytając nasz krótki poradnik.

Na czym polega impregnacja drewna?

Drewno jest materiałem wykorzystywanym przez człowieka od tysięcy lat. Wynika to z jego dużej dostępności i wielu możliwości obróbki. Warto jednak pamiętać o tym, że bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno nie jest materiałem szczególnie trwałym, dlatego jeśli chcemy, by drewniane elementy prezentowały się lepiej i służyły nam znacznie dłużej, musimy poddać je impregnacji. Impregnacja drewna jest konieczna zwłaszcza tam, gdzie dostęp do drewna jest utrudniony lub gdzie panują trudne warunki, dlatego impregnować trzeba przede wszystkim drewno konstrukcyjne oraz elementy drewniane wykorzystywane na zewnątrz.

Impregnacja ma chronić drewno przed działaniem wilgoci, grzybów, szkodników i pleśni. Dodatkową zaletą impregnacji jest możliwość nadania drewnianym elementom wybranego przez nas wyglądu. Specjalistami w dziedzinie impregnacji drewna są pracownicy przedsiębiorstwa Juro-Trans. Firma zajmuje się produkcją opakowań drewnianych – w tym palet – oraz elementów architektury ogrodowej. Duża wiedza jej pracowników na temat właściwego zabezpieczania drewna sprawia, że produkty tej firmy są trwałe i estetyczne.

Impregnacja ciśnieniowa

Nowoczesną metodą impregnacji, niedostępną dla zwykłego Kowalskiego, jest impregnowanie ciśnieniowe. Stosuje się do jego wykonania specjalne urządzenia, które pod dużym ciśnieniem wtłaczają środki impregnujące do głębokich komórek drewna. Taka metoda chroni zarówno drewno budowlane, jak i elementy architektury ogrodowej – altany, pergole czy place zabaw dla dzieci. Poza tym impregnacja ciśnieniowa jest bardzo szybka i bezpieczna, dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto kupić elementy drewniane, które zostały już zaimpregnowane – profesjonalne metody chronią skuteczniej niż tradycyjne malowanie.

Jak dobrać odpowiedni impregnat do drewna?

Na półkach w sklepach budowlanych znajdziemy duży wybór impregnatów do drewna. Które z nich warto kupić? To zależy od kilku czynników.

  • Największą popularnością cieszą się impregnaty rozcieńczalnikowe. Stosowane są zarówno do zabezpieczania płotów, altan i architektury ogrodowej, jak i do impregnacji podbitek dachowych. Taki impregnat jest toksyczny, dopóki zupełnie nie wyschnie, dlatego nie należy go stosować na elementach drewnianych wewnątrz budynku. Warto wiedzieć, że tego typu impregnaty można stosować zarówno w ramach profilaktyki, jak i wtedy, kiedy drewno zostanie już zaatakowane przez grzyby lub owady. Taki impregnat sprawdzi się na różnych rodzajach drewna. Dostępne są impregnaty rozcieńczalnikowe bezbarwne oraz w różnych odcieniach brązu. Na elementy drewniane nakładamy je pędzlem. Taki impregnat nie może być nakładany natryskowo.
  • Innym typem impregnatów są impregnaty barwiące. Pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Impregnaty tego typu podkreślają naturalne usłojenie drewna. Ich bazą są preparaty rozpuszczalnikowe, a dodatkiem pigmenty na bazie żywic. Gama kolorystyczna tego rodzaju impregnatów jest ograniczona – to kolory zbliżone do tych, w jakich naturalnie występuje drewno. Takie impregnaty powinno się stosować wyłącznie na powierzchniach bardzo dokładnie oszlifowanych.
  • Ochronę przed grzybami i pleśnią, a także przed ogniem, zapewniają impregnaty solne. Takie preparaty kupujemy najczęściej w formie proszku, z którego samodzielnie przygotowujemy roztwór do pokrycia drewna. Można nakładać je na drewno pędzlem lub wałkiem, jednak znacznie lepiej sprawdzi się tutaj impregnacja ciśnieniowa – im głębiej sól wniknie w strukturę drewna, tym lepiej będzie je chronić. Sól wypłukuje się pod wpływem wody, dlatego kiedy stosujemy taką impregnację przy elementach stosowanych w ogrodzie, musimy pamiętać też o pokryciu ich warstwą lakieru, który zabezpieczy sól przed wodą.
  • Kiedy do zabezpieczenia mamy lekko wilgotne drewno, zdecydujmy się na impregnaty wodorozcieńczalne. Takie preparaty znacznie lepiej wnikają w strukturę wilgotnego drewna niż impregnaty rozpuszczalnikowe. Zaletą tych impregnatów jest też znacznie przyjemniejszy zapach. Trzeba jednak uważać – stare, suche drewno po zastosowaniu takiego preparatu może pękać.

Opracowanie:
Kowary, Dworcowa 12
tel. 75 643 64 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz