Artykuł sponsorowany

Najważniejsze zalety odzieży ze sztucznej skóry

Najważniejsze zalety odzieży ze sztucznej skóry

Skóra to jeden z najstarszych materiałów stosowanych w produkcji odzieży oraz obuwia. Ceniona za wysoką wytrzymałość oraz walory estetyczne wciąż ma wielu zwolenników. Do głosu dochodzą jednak również względy ekologiczne. Dbałość o środowisko naturalne, a przede wszystkim zwierzęta, sprawia, że coraz częściej sięgamy po alternatywę, jaką jest sztuczna skóra. W artykule wyjaśniamy, czy warto to robić.

Atuty i wady skóry ekologicznej

Sztuczna skóra odzieżowa to wyrób z tworzyw sztucznych. Składa się z poliestru pokrytego cienką warstwą polichlorku winylu, a jej wygląd, zgodnie z przeznaczeniem, imituje skóry pochodzenia zwierzęcego. Jej popularność wynika nie tylko z etycznych motywacji konsumentów, ale funkcjonalnych zalet tego materiału. Do tych bowiem zaliczymy przede wszystkim:

  • dużą wytrzymałość i elastyczność;
  • odporność na wodę;
  • łatwość w utrzymaniu i brak konieczności konserwacji;
  • szeroki wybór kolorów oraz faktur.

Walory te sprawiają, że sztuczna skóra dostarczana przez firmę JANWO producentom odzieży doskonale sprawdza się między innymi w produkcji kurtek oraz płaszczy, ale także kapeluszy, pasków czy torebek. Fakt, iż w procesie uzyskiwania ekoskóry odzieżowej nie cierpią zwierzęta, jest jednak w świetle rosnącej świadomości społecznej wciąż czynnikiem istotnym. Coraz częściej bowiem łączymy wegetarianizm i weganizm z rezygnacją z korzystania z przedmiotów codziennego użytku, które mają zwierzęce pochodzenie. Ponadto ogromne znaczenie ma atrakcyjna, stosunkowo niska cena produktów powstałych z jej użyciem.

Mimo licznych zalet nie można zapomnieć, że skóra ekologiczna ma również wady. Na przykład wykazuje ona mniejszą wytrzymałość w porównaniu do swojego naturalnego odpowiednika, a materiał niskiej jakości może kruszyć się i pękać. Jednak w przypadku surowca wysokiej klasy różnice te będą praktycznie niezauważalne, a korzyści dla naszego portfela – ogromne.

Plusy i minusy skóry naturalnej

Za główny atut w tym przypadku należy uznać trwałość. Produkt ze skóry naturalnej służyć nam będzie wiele lat, nie okazując niemal żadnych oznak znoszenia – pod warunkiem, że należycie o niego zadbamy. Oznacza to ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta w zakresie pielęgnacji zarówno obuwia skórzanego, jak i odzieży. Jedynie właściwie zaimpregnowana skóra będzie bowiem odporna na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne czy pęknięcia. Nie możemy też zapomnieć o wygodzie, jaką gwarantuje to, że wyrób dopasowuje się do ruchów ciała oraz doskonała przepuszczalność powietrza. Największą wadę skóry naturalnej stanowi natomiast proces jej zdobywania, który jest uznawany za okrutny. Hodowle działające na potrzeby przemysłu odzieżowego budzą sprzeciw coraz większej części społeczeństwa. Ponadto wielu zniechęca wysoka cena skórzanych wyrobów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz