Materiał Partnera

Najważniejsze typy naczyń na ciekły azot

Najważniejsze typy naczyń na ciekły azot
Transportowanie ciekłego azotu jest niezwykle trudne. Bez odpowiednich warunków ulega on bowiem nagłemu odparowaniu, dlatego konieczne jest zastosowanie tzw. naczyń Dewara. Specjalistyczne pojemniki na ciekły azot występują w różnych wariantach, dzięki czemu łatwo dopasować je do konkretnych potrzeb. Co zatem w tym zakresie proponują firmy zajmujące się dostarczaniem tego typu naczyń?

Materiały biologiczne w ciekłym azocie

Przechowywanie gamet, tkanek czy komórek to konieczność stworzenia im odpowiednich warunków. Doskonałą metodą okazuje się ich przetrzymywanie w ciekłym azocie – dzięki niemu materiały biologiczne są zamrożone i utrzymują stałą, niską temperaturę. Tego typu naczynia Dewara charakteryzują się dodatkowym wyposażeniem w postaci specjalistycznego kanistra. To wewnętrzny zasobnik, który pozwala na łatwe i bezpieczne zarówno umieszczanie, jak i wyjmowanie zamrożonych próbek.

Zastosowanie takiego rozwiązania doskonale sprawdza się w przypadku, gdy preparaty są często wykorzystywane. Tego typu naczynia na ciekły azot należy jednak zamawiać wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów – jednym z nich jest firma Cryogen, która dostarcza bezpieczne i szczelne naczynia na ciekły azot m.in. do przechowywania materiałów biologicznych, ale nie tylko. Rozbudowana oferta obejmuje bowiem również tzw. naczynia transportowe. Czym konkretnie się charakteryzują i w jaki sposób są zbudowane?

Bezpieczne transportowanie specjalnego materiału

Przewożenie ciekłego azotu nie należy do łatwych czynności. Musi być on właściwie zabezpieczony, do czego służą specjalne naczynia Dewara. Przeznaczone do transportowania ciekłego azotu są pozbawione wspomnianych już kanistrów, które przydają się w wersji do materiałów biologicznych. Transportowe naczynia do ciekłego azotu charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką szczelnością. Jest ona zagwarantowana dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych. Ich wykorzystanie eliminuje możliwość ulatania się ciekłego azotu znajdującego się w naczyniu.

Do najważniejszych atutów należy zatem zaliczyć niski współczynnik wyparowywania i wysoką izolację próżniową. Z tego względu możliwe jest bezpieczne transportowanie tak wymagającego materiału, jakim jest ciekły azot. Naczynia transportowe posiadają również wąskie średnice wlotów. W połączeniu z ergonomiczną budową zewnętrzną takie pojemniki są niezwykle proste w opróżnianiu, które z powodzeniem można wykonywać manualnie. Warto też wspomnieć, że w rozbudowanej ofercie dystrybutora naczyń do ciekłego azotu modele transportowe występują w wielu wariantach pojemnościowych, a ich sprawność określana jest jako bardzo wysoka.

Opracowanie:
Drogomyśl, Modrzewiowa 4
tel. 33 857 21 76
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz