Artykuł sponsorowany

Najważniejsze parametry żurawi samojezdnych

Najważniejsze parametry żurawi samojezdnych

Żurawie samojezdne stosowane są dzisiaj nie tylko przy dużych inwestycjach wznoszenia hal magazynowych czy też obiektów publicznych i liniowych. Wzrasta ich zapotrzebowane przy budowie domów jednorodzinnych i przy stawianiu lekkich konstrukcji stalowych. Wraz z rozwojem budownictwa prefabrykacyjnego rośnie też zapotrzebowanie na wypożyczanie żurawi od wyspecjalizowanych podmiotów. Na jakie parametry wtedy należy zwracać uwagę?

Dobór typu żurawia

Na rynku spotkać się można z różnymi typami żurawi. Wyróżnia się przede wszystkim żurawie samojezdne (samochodowe) i budowlane (stacjonarne). Te drugie montowane są w jednym określonym miejscu budowy poprzez szyb windy, podwozie lub na tzw. kotwie traconej. Najczęściej takie sprzęty wykorzystuje się przy większych inwestycjach wznoszenia wielokondygnacyjnych obiektów.

Znacznie popularniejsze są zatem żurawie samojezdne, które mogą swobodnie poruszać się po placu budowy oraz po drogach. Mobilność jest bardzo ceniona przy wielu inwestycjach, a takie pojazdy specjalistyczne przystosowane są nawet do pracy w trudnym terenie. Żurawie samochodowe, w zależności od wielkości, posiadają zazwyczaj od dwóch do sześciu osi, z których niekiedy wszystkie są skrętne, ułatwiając manewrowanie w trudnym terenie. Żurawie samochodowe o większym udźwigu posiadają dwa silniki, jeden do jazdy, drugi do pracy żurawiem. Do najbardziej znanych  marek żurawi należą: GROVE, LIEBHERR, TEREX, DEMAG, BUMAR czy TATRA.

Najważniejsze parametry żurawi samojezdnych

Planując wynajem żurawi samojezdnych, należy szczególną uwagę zwrócić na cztery podstawowe parametry techniczne. To od nich będzie zależał zakres prac, ich szybkość, a także inwestycyjna opłacalność. Ważny jest zatem udźwig, który oznacza maksymalną masę, jaką może unieść dany żuraw oraz wysokość podnoszenia. Wysokiej klasy maszyny gwarantują go w zakresie nawet do kilkuset ton i to przy wysokościach podnoszenia znacznie przekraczających 100 metrów nad ziemią-jest to jednak sprzęt wysoce specjalistyczny. Dużą popularnością i użytecznością cieszą się żurawie nieco mniejsze o udźwigu do 100 ton, które są bardzo mobilne. Wysokości podnoszenia są bardzo różne, np. żuraw Grove GMK 5100 posiada wysokość podnoszenia 69 m. Od tego parametru zależy oczywiście zasięg pracy żurawia. Jest to bardzo ważny parametr, który jest szczególnie istotny przy różnego rodzaju inwestycjach, gdzie istnieje ograniczona ilość miejsc na rozstawienie żurawia, np. przy stawianiu hal z konstrukcji stalowych.

Kolejną istotną własnością żurawi budowlanych jest ich moment roboczy – im większy, tym lepiej. Jest to  iloczyn udźwigu oraz wysięgu żurawia (odległość od osi obrotu żurawia do osi pionowej haka). Zwracać uwagę należy także na wysokość użyteczną podnoszenia. Jest to realna odległość między poziomem podłoża a poziomem osi haka na jego najwyższym punkcie. Czy jeszcze jakieś parametry warto rozważać przy wynajmie?

Istotny jest rocznik maszyny, jej sprawność techniczna, spełnianie norm UDT, pozytywny wynik kontroli technicznej w stacji diagnostycznej, a także poziom spalania paliwa i moment wywrotu żurawia.

Wynajem żurawia z operatorem czy bez?

Żurawie budowlane można wynająć z operatorem lub bez, natomiast żurawie samojezdne można wynająć tylko z operatorem przeszkolonym do obsługi sprzętu. W pierwszym przypadku jest to opcja dobra dla dużych przedsiębiorstw budowlanych, które zatrudniają wielu własnych pracowników, a dodatkowy sprzęt ma służyć do szybszej realizacji prac budowlanych.

Mniejsze inwestycje wykonywane przez średniej wielkości i małe ekipy powinny zaś być obsługiwane przez przedsiębiorstwa usług dźwigowych, które zagwarantują zarówno sprzęt, jak i doświadczonych operatorów. Tak działa spółka KOLES, która oferuje swoją pomoc głównie w województwie lubuskim. Gwarantuje ona oprócz nowoczesnych dźwigów także flotę pojazdów transportowych oraz usługi pilotażu ładunków nienormatywnych. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz