Artykuł sponsorowany

Najważniejsze parametry techniczne okien

Najważniejsze parametry techniczne okien

Zakup okien to inwestycja na lata, dlatego powinien być to zakup przemyślany. Kiedy kupujemy okna do mieszkania w bloku lub w kamienicy kwestia estetyki najczęściej jest nam narzucona z góry, ale kiedy wybieramy do prywatnego domu, czy budynku firmy, w pierwszej kolejności sami decydujemy, jakie okna będą nam się podobały. Niezależnie od sytuacji zawsze powinniśmy zwracać uwagę na najważniejsze parametry techniczne okien, które omówimy dokładniej w naszym artykule.

Izolacyjność termiczna okien

Do określenia izolacyjności termicznej okien wykorzystujemy współczynnik informujący, jak ilość energii przenika przez 1 m2 powierzchni okna w określonej jednostce czasu (godzina) przy różnicy temperatur między wnętrzem a zewnętrzem, która wynosi 1 st. K. Współczynnik oznaczany jest literami Uw – im niższa wartość współczynnika, tym niższe straty ciepła, a więc tym samym lepszy komfort przebywania w pomieszczeniu i też mniejsze koszty ogrzewania wnętrz. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Medrus z Warszawy, izolacyjność termiczna okna zależy od jego konstrukcji; od budowy profili, rodzaju przeszklenia i uszczelnień, a także od jakości wykonania i poprawności montażu okien. Warto podkreślić, że przy wyborze okien powinniśmy się kierować współczynnikiem Uw, a nie współczynnikiem oznaczonym jako Us lub Ur, bo to kolejno współczynniki dla szyb i ram osobno, a nie dla kompletnego okna.

Izolacyjność akustyczna okien i poziom szczelności okna

Kolejny ważny parametr techniczny okien to izolacyjność akustyczna oznaczana literami RA2, mierzona w dBA. To oczywiście zdolność tłumienia dźwięków, które pochodzą z zewnątrz. Izolacyjność akustyczna okien jest więc szczególnie ważna w miastach, ale także na obrzeżach w okolicach ruchliwych dróg szybkiego ruchu, autostrad, torowisk kolejowych, czy na przykład kamieniołomów, z których dźwięk wybuchów niesie się na znaczne odległości. Podobnie jak w przypadku izolacyjności termicznej, izolacyjność akustyczna zależy od konstrukcji i jakości wykonania oraz montażu okien. Na koniec dodajmy jeszcze jeden parametr: poziom szczelności okna, infiltrację powietrza. Jeśli w pomieszczeniach nie mamy wentylacji mechanicznej nawiewnej lub nawiewno-wywiewnej, okna muszą mieć nawiewniki okienne, które definiujemy jako urządzenia, dzięki którym możliwe jest doprowadzenie do wnętrz świeżego powietrza w ilości niezbędnej do celów higienicznych. Nawiewniki okienne umożliwiają też regulowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Na koniec warto zaznaczyć, że nawiewniki mogą być też dźwiękochłonne, bo przecież po co nam okna dźwiękochłonne, jeśli latem będziemy musieli otworzyć okno i hałas nadal dostaje się do środka.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz