Materiał Partnera

Najważniejsze komponenty w hydraulice siłowej

Najważniejsze komponenty w hydraulice siłowej

Praktyczne zastosowanie układów hydraulicznych wymaga m.in. odpowiedniego projektu oraz poszczególnych, właściwie dopasowanych podzespołów. Dzięki temu zamienić można energię ciśnienia cieczy hydraulicznej w energię mechaniczną, wymaga to jednak sprawnego funkcjonowania konkretnych elementów, np. siłowników czy węży hydraulicznych. Jakie jeszcze komponenty są wykorzystywane w hydraulice siłowej?

Pompy i siłowniki

Do najważniejszych elementów wykorzystywanych w układach hydraulicznych zaliczane są pompy i siłowniki. Rekomendowanym przez specjalistów w branży hydrauliki siłowej rozwiązaniem są pompy zębate. To stosunkowo proste konstrukcje, dzięki czemu charakteryzuje je spora niezawodność. Pompy tego typu wyposażone są przeważnie w dwa koła zębate, które zajmują się transportowaniem cieczy z komory ssawnej do komory tłocznej. Przeznaczone są do używania w układach hydraulicznych różnego rodzaju maszyn i urządzeń. W swoim szerokim asortymencie wysokiej jakości pompy zębate posiada firma Rad-Trans, która zajmuje się sprzedażą elementów do hydrauliki siłowej. Kolejnym z niezwykle istotnym komponentów jest siłownik. Ze względu na działanie jednostronne lub dwustronne wyróżnia się siłowniki tłokowe i nurnikowe. W zależności od wybranej wersji siłowniki mogą być dodatkowo wyposażone w odpowietrznik, różnią się też rodzajami mocowania. Najczęściej jest to ucho z łożyskiem przegubowym lub ewentualnie tuleją ślizgową. Przy dopasowywaniu siłownika należy wziąć pod uwagę takie parametry jak np. jego rodzaj, maksymalne ciśnienie robocze, rozmiar i skok siłownika.

Wiele niezbędnych komponentów

W hydraulice siłowej wykorzystuje się jednak nie tylko pompy zębate czy siłowniki, ale też wiele innych podzespołów, bez których cały układ nie mógłby funkcjonować lub jego wydajność byłaby znacznie obniżona. W maszynach przemysłowych wykorzystywane są m.in. sterowane elektrycznie lub za pomocą dźwigni ręcznych rozdzielacze. W przypadku tego elementu ciekawym rozwiązaniem jest możliwość przekazania mocy – dzięki specjalnemu adapterowi olej, który nie jest wykorzystany, wędruje w inne części układu, dodatkowo je zasilając. W rozbudowanej ofercie sklepów oferujących elementy hydrauliki siłowej znaleźć można również złącza, które eliminują naprężenie węży. Małe wymiary w połączeniu z niskim momentem obrotowym dają możliwość zastosowania w wielu maszynach: rolniczych, przemysłowych, budowlanych. Do niezbędnych elementów należą także wytrzymałe węże. Do przenoszenia mocy oraz sterowania w układach hydrauliki siłowej stosuje się mocne węże hydrauliczne z gumy. Należy jednak zadbać o to, by wszelkie komponenty były wysokiej jakości – gwarantują to jedynie najlepsze sklepy z produktami przeznaczonymi do układów hydrauliki siłowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz