Artykuł sponsorowany

Najważniejsze informacje o tyglowych piecach indukcyjnych

Najważniejsze informacje o tyglowych piecach indukcyjnych

Tyglowe piece indukcyjne do topienia metali wykorzystywane są w różnych miejscach. Korzystają z nich zarówno duże odlewnie, jak i małe laboratoria. Jak to możliwe? Na rynku dostępne są piece o różnej pojemność topionego wsadu, dlatego mogą być one wykorzystywane w wielu miejscach. Jakie wyróżniamy typy pieców i do czego one dokładnie służą? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Jak działa tyglowy piec indukcyjny?

Piec indukcyjny to inaczej piec elektryczny. Działanie, niezależnie od rodzaju, oparte jest na wykorzystywaniu silnego pola magnetycznego, które generowane jest w trakcie przemiennego przepływu prądu przez cewkę pieca. Wspomniane pole magnetyczne powoduje powstawanie prądu w metalu, natomiast metal, a dokładnie jego opór elektryczny doprowadza do przekształcenia energii z elektrycznej na cieplną. Dzięki temu właśnie metal nagrzewa się i topi.

Jakie są charakterystyczne cechy tyglowego pieca indukcyjnego?

Jedną z nich jest brak bezpośredniego kontaktu pomiędzy metalem, a źródłem ciepła, dlatego można w nich topić stal, żeliwo oraz metale nieżelazne. Niestety piece indukcyjne służą jedynie do topienia wymienionych substancji i nie można w nich przeprowadzać procesu rafinacji, czyli usunięcia domieszek innych niepożądanych metali. Dlatego wkład wsadu należy przygotować przed załadunkiem pieca, zwracając uwagę na to, aby nie dostał się do niego zanieczyszczony i zardzewiały złom czy kawałki o zbyt dużej wielkości. Zastosowanie powyższych zasad umożliwia skrócenie czasu topienia, zmniejszenie zużycia potrzebnej energii oraz ograniczenie produkcji żużla.

Jakie są rodzaje pieców indukcyjnych?

Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją i sprzedażą takich pieców. Jedną z nich jest Termetal. W ofercie przedsiębiorstwa wyróżniamy cztery rodzaje pieców indukcyjnych. Są to:

  • piece typu otwartego
  • piece typu zamkniętego
  • piece laboratoryjne
  • piece do odlewu ciągłego.

W powyższych urządzeniach występują tygle ubijane, ceramiczne lub przewodzące.

Jakie wady i zalety mają piece indukcyjne tyglowe?

Duża łatwość dostosowania rodzajów stopów to jedna z ważniejszych zalet tego rodzaju pieca. Dzięki niej jest on popularny w różnego typu odlewniach. Tyglowy piec indukcyjny jest również łagodny dla środowiska, gdyż produkowana przez niego ilość gazów i pyłów jest minimalna. Korzystając z tego rodzaju pieca mamy również możliwość kontroli pracy za pomocą wspomagania komputerowego. Kolejną ważną cechą jest stosunkowo krótki czas topienia metali. Wśród wad wymienić możemy wymienić przede wszystkim duże koszty zasilania prądem, uzależnienie od dostaw energii oraz brak możliwości rafinowania.

Opracowanie:
Piekary Śląskie, Graniczna 7
tel. 32 287 12 56
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz