Materiał Partnera

Najważniejsze informacje o recyklingu stali

Najważniejsze informacje o recyklingu stali

Jako że stal jest tworzywem o wysokiej podatności na recykling, jej odzyskiwanie jest opłacalne i przyjazne dla środowiska. Wykorzystana ponownie stal zachowuje wszystkie swoje właściwości, wysoką wytrzymałość i trwałość. Jeśli posiadamy jakiekolwiek odpady stalowe, nie wahajmy się udać do skupu złomu – dzięki działalności takich placówek stal zyska drugą młodość, a my będziemy z siebie dumni, że nie przyłożyliśmy ręki do zanieczyszczania planety.

Blachy stosowane do wyrobu opakowań

Jeśli nie działamy w jednej z branż korzystających z wyrobów stalowych, z tworzywem tym mamy styczność korzystając z różnego rodzaju produktów z blaszanymi opakowaniami. Do ich produkcji wykorzystuje się różne rodzaje stali, najczęściej są to:

  • blachy stalowe czarne – z lakierowanej blachy stalowej, bez metalowych powłok ochronnych,
  • blachy stalowe bezcynowe – ze stali niskowęglowej, chromowane,
  • blachy stalowe białe – ze stali niskowęglowej, ocynowane,
  • blachy stalowe galwanizowane – pokryte powłokami ochronnymi z cynku lub niklu.

Odpady z gospodarstw domowych należą do grupy tzw. złomu poamortyzacyjnego. W jego skład wchodzą różnego rodzaju zniszczone lub zużyte wyroby stalowe. Oprócz puszek mamy tutaj także całe maszyny i konstrukcje przemysłowe pochodzące z zakładów produkcyjnych, przedsiębiorstw kolejowych, lotniczych oraz budowlano‐montażowych. Drugą grupą złomu są odpady produkcyjne, takie jak zgary metalurgiczne, pochodzące zazwyczaj np. z kuźni, odlewni, stalowni czy innej wytwórni wyrobów ze stali.

Jakie puszki można poddać recyklingowi?

Niezależnie od tego, z jakiej blachy wykonane zostały nasze odpady, udając się do firmy zajmującej się m.in. skupem złomu poamortyzacyjnego oraz odpadów produkcyjnych – takiej jak KM-Metal Sp.j. – powinniśmy zadbać o ich oczyszczenie. Do recyklingu nie nadają się bowiem puszki z pozostałościami po swojej zawartości. Należy pozbawić je elementów stworzonych z innych tworzyw, takich jak plastik, folia czy papier. Co istotne, nie można odzyskiwać puszek po farbach, chemikaliach, olejach, smarach i substancjach niebezpiecznych. Szczególnie przydatne na skupie złomu są opakowania wykonane z jednego rodzaju stali.

Jakie są metody odzyskiwania stali?

Zasadniczo istnieją dwie główne metody odzyskiwania stali. Pierwsza z nich polega na spalaniu odpadów i jest stosowana w przypadku tych niesegregowanych. Metal odzyskiwany jest wówczas z popiołów. Metoda ta działa dla stali, ale już dla aluminium czy cyny – nie. Druga opcja to magnetyczna segregacja odpadków z późniejszym przetworzeniem złomu i ocynowaniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz