Artykuł sponsorowany

Najważniejsze informacje na temat pozwoleń wodnoprawnych

Najważniejsze informacje na temat pozwoleń wodnoprawnych

Pozwolenia wodnoprawne najczęściej dotyczą większych inwestycji biznesowych, gospodarczych czy przemysłowych. Niekiedy jednak mogą być związane z inwestycjami osób indywidualnych, które np. realizują projekt budowy większej przydomowej oczyszczalni ścieków lub studni głębinowej. Pozwolenia są zaś wydawane na wniosek i po dostarczeniu do odpowiedniego organu tzw. operatu wodnoprawnego wraz z dokumentacją uzupełniającą.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?

To kiedy bezsprzecznie wymagane jest pozwolenie wodnoprawne wyznacza art. 389 i 390 prawa wodnego. Stanowi ono, iż odpowiednie zezwolenie administracyjne jest potrzebne przy inwestycjach dotyczących szczególnego korzystania z wód, długotrwałego obniżenia poziomu zwierciadła wody podziemnej, przy wykonywaniu urządzeń wodnych czy przy kształtowaniu nowych koryt cieków naturalnych. Pozwolenia wodnoprawne bezsprzecznie są wymagane również przy innych mniejszych i większych inwestycjach związanych z zagospodarowaniem wód powierzchniowych, opadowych, roztopowych oraz podziemnych.

Największa ilość pozwoleń wodnoprawnych odnosi się do realizowania projektów:

  • na pobór wód podziemnych,
  • na budowę wspomnianych urządzeń wodnych,
  • na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych
  • oraz na odwodnianie wykopów budowlanych.

To wtedy profesjonalne firmy geotechniczne przygotowują:

  • dokumentacje hydrogeologiczne,
  • ekspertyzy o zmianie stanu wody na gruncie
  • oraz oczywiście operaty wodnoprawne, które często tworzone są przy inwestycjach wiercenia studni głębinowych oraz chłonnych.

Zlecenia od klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych przyjmuje szeroko wyspecjalizowany zespół ekspertów z biura APIS GEO działającego blisko Warszawy.

Operat wodnoprawny

Operat wodnoprawny tworzony jest na podstawie wielu badań polowych oraz laboratoryjnych, które przeprowadzają uprawnieni geotechnicy o specjalizacji hydrogeologicznej. Po zebraniu wszystkich wymaganych danych tworzą oni opracowanie. Musi ono posiadać zarówno formę opisową, jak i też graficzną i obliczeniową. Niekiedy dołączane są również wizualizacje czy dokumentacja fotograficzna.

Sam operat wodnoprawny tworzony jest obecnie w dwóch formach. Geotechniczny muszą sporządzić go w wersji drukowanej oraz w wersji elektronicznej. To wtedy ma on postać dokumentu tekstowego oraz pliku rastrowego dla rysunków i grafik.

Wniosek o pozwolenie wodnoprawne

Pracownia geotechniczna nie tylko przygotowuje sam operat czy np. projekt budowy studni głębinowej, ale także wniosek o pozwolenie wodnoprawne. Do niego dołącza się również decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, wypisy i wyrysy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także ocenę wodnoprawną. Im inwestycja jest bardziej złożona, tym wymaganych dokumentów potwierdzających stan faktyczny jest więcej.

Dla przykładu przy budowie studni głębinowej przy domu jednorodzinnym pozwolenie i operat wodnoprawny są ważne tylko wtedy, kiedy odwiert ma być wykonany na głębokości większej niż 30 metrów. W przypadku planowanego poboru wyższego od 5 m3/dobę również wymagane jest urzędowe zezwolenie. W innych przypadkach do urzędów dostarcza się tylko pisma z informacjami dotyczącymi prowadzenia inwestycji.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz