Artykuł sponsorowany

Najważniejsze etapy organizacji pogrzebu

Najważniejsze etapy organizacji pogrzebu

Śmierć bliskiej osoby, bez względu na okoliczności, jest zawsze bardzo trudnym doświadczeniem dla otoczenia. Przytłoczona bólem rodzina nie zawsze wie, w jaki sposób należy postępować w takiej sytuacji. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat niezbędnych działań i formalności po zgonie oraz organizacji pogrzebu.

Co zrobić bezpośrednio po śmierci bliskiego?

Sposób postępowania bezpośrednio po śmierci bliskiej osoby w dużej mierze uzależniony jest od tego gdzie i w jakich okolicznościach doszło do zgonu. Jeżeli nasz bliski zmarł w domu z przyczyn naturalnych, np. w wyniku przewlekłej choroby, w pierwszej kolejności trzeba powiadomić lekarza. W ciągu dnia należy zadzwonić do lekarza rejonu, który po przybyciu na miejsce wystawi kartę zgonu, natomiast po godzinach pracy przychodni na pogotowie – wtedy lekarz wystawi kartę informacyjną. W tym momencie można już powiadomić zakład pogrzebowy, który odbierze ciało zmarłego i pomoże w uzyskaniu aktu zgonu.

Jeśli do śmierci doszło w drastycznych okolicznościach, np. w wyniku wypadku lub samobójstwa, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie medyczne. Pracownicy pogotowia powiadamiają policję, która zgłasza wydarzenie prokuraturze. Ciało zmarłego zostaje przewiezione do zakładu medycyny sądowej, gdzie ustalana jest dokładna przyczyna zgonu. Dopiero po przeprowadzeniu sekcji prokuratura wystawia pozwolenie na wydanie ciała, a po kartę zgonu należy udać się właśnie do zakładu medycyny sądowej.  Z kartą zgonu i dowodem osobistym zmarłego, a także jego żyjącego współmałżonka, należy udać się do urzędu stanu cywilnego, gdzie wydawany jest akt zgonu. Z tym dokumentu trzeba zgłosić się do domu pogrzebowego.

W sytuacji, gdy zgon nastąpił w szpitalu lub domu opieki, należy w tej placówce podpisać odpowiednie dokumenty i zadecydować o konieczności wykonania sekcji lub zezwolić na odstąpienie od niej. Na miejscu wydawana jest karta statystyczna zgonu oraz dokument potwierdzający zwolnienie z sekcji. Placówka udziela też informacji o miejscu, w którym znajduje się ciało zmarłego. W tym momencie należy udać się do urzędu stanu cywilnego z kartą zgonu, dowodem osobistym zmarłego (i żyjącego małżonka) w celu wyrobienia aktu zgonu. Do zakładu pogrzebowego należy zgłosić się z aktem zgonu, dowodem osobistym zmarłego oraz legitymacją ZUS, ewentualnie z odcinkiem świadczenia bądź zaświadczeniem z pracy o okresie zatrudnienia. Potrzebny będzie też dowód osobisty osoby załatwiającej formalności pogrzebowe.

Bardzo często otrzymujemy telefony od osób, które nie wiedzą, w jaki sposób zachować się po śmierci bliskiej osoby. W takich przypadkach staramy się jak najdokładniej wyjaśnić, co bliscy muszą zrobić, zanim będziemy mogli odebrać ciało – opowiada nasz rozmówca z Domu Pogrzebowego Maślakiewicz w Łodzi. Wyjaśniamy, kogo wezwać na miejsce najpierw, gdzie i jak otrzymać kartę zgonu. W miarę możliwości staramy się odciążyć rodzinę osoby zmarłej. Pomagamy m.in. w zakresie uzyskania aktu zgonu, jeśli dostaniemy do tego upoważnienie, zajmujemy się też formalnościami niezbędnymi do uzyskania zasiłku pogrzebowego z ZUS-u.

Organizacja ceremonii pogrzebowej

Po dokonaniu niezbędnych spraw formalnych w domu pogrzebowym ustalane są szczegóły dotyczące sposobu pochówku i organizacji ceremonii pożegnalnej. Bliscy decydują o tym, czy zmarły będzie pochowany w trumnie, czy ciało zostanie poddane kremacji, wybierają trumnę bądź urnę i ustalają z pracownikiem zakładu, w jaki sposób ma przebiegać ceremonia (wybór kwiatów i wieńców pogrzebowych, ewentualnej oprawy muzycznej itd.). W  domu pogrzebowym Firmy Maślakiewicz w Łodzi przy ul. Pabianickiej 54 w dniu ostatniego pożegnania można zorganizować spotkanie dla rodziny i przyjaciół zmarłego w specjalnej sali pożegnań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz