Artykuł sponsorowany

Najważniejsze aspekty projektowania dróg

Najważniejsze aspekty projektowania dróg

Drogi są niezbędne do komunikacji, przemieszczania osób i towarów. Stanowią więc nieodłączny element infrastruktury państwa. Budowa drogi nie jest procesem przypadkowym. Wymaga spełnienia wielu warunków. Zazwyczaj uwzględnia je profesjonalnie wykonany projekt.

Czynniki wpływające na charakter drogi

Przeglądając dowolną mapę z zaznaczonymi trasami, można łatwo zauważyć, jak bardzo są różnorodne. Drogi lokalne, jedno- i dwupasmowe, trasy szybkiego ruchu, przelotowe, autostrady… Takie określenia z jednej strony definiują charakter szlaku komunikacyjnego, a z drugiej wskazują na jego możliwości. Zazwyczaj już oznaczenie drogi na mapie mówi kierowcy, czy np. jadąc TIR-em z ładunkiem wybiera odpowiednią trasę.

Projektowanie drogi, poza wskazaniem jej charakteru, wymaga też uwzględnienia konkretnych potrzeb danego rejonu i określenia, czy droga ma być przelotowym szlakiem komunikacyjnym czy jedynie umożliwiać przemieszczanie się pomiędzy sąsiednimi miastami. Firmy specjalizujące się w projektowaniu dróg, do których zalicza się Drogowiec Biuro Usług Projektowych Robert Puliński, przed przystąpieniem do wykonania projektu gromadzą informacje pozwalające na wykonanie właściwego projektu.

Wśród czynników mających decydujące znaczenie przy projekcie drogi znajduje się między innymi prognoza ruchu. To zespół specjalnie wyliczanych współczynników. Informują one o liczbie i rodzaju pojazdów, jakie z założenia będą poruszały się po drodze. Podkreślić warto, że natężenie ruchu obejmuje zarówno samochody osobowe, jak i motocykle czy ciężarówki z przyczepą.

Przygotowując projekt pod uwagę bierze się też przesłanki ekonomiczne, środowiskowe, techniczne i ruchowe, utrzymaniowe oraz estetyczne. W przypadku dróg głównych liczy się również aspekt międzynarodowy, czyli uwzględnienie danej drogi w sieci połączeń na terenie całego kontynentu.

Szczegółowość projektu

Projekt drogi lokalnej lub głównej to bardzo szczegółowe opracowanie. Uwzględnia zarówno szereg rysunków technicznych, jak i opisy, precyzyjnie wyjaśniające zastosowane rozwiązania.

Podstawowym założeniem, jakie przyświeca tworzeniu takiego projektu, jest stworzenie konstrukcji, która spełni określone wymagania w danych warunkach terenowych. Oznacza to – podobnie, jak w przypadku każdej innej inwestycji budowlanej – potrzebę przeprowadzenia ekspertyz geologicznych i geotechnicznych. Jakość i nośność gruntu ma kardynalne znaczenie dla wytrzymałości drogi, a w konsekwencji również jej bezpieczeństwa. Dlatego w przypadku każdego rodzaju podłoża konieczne jest wykonanie obliczeń wskazujących siły działające w wyniku poruszania się pojazdów na określone warstwy drogi.

Projekt wymaga szczegółowego uwzględnienia każdego aspektu konstrukcji, w tym również łuków, zakrętów, pochyleń nawierzchni w specyficznie ukształtowanym terenie. W każdym wypadku niezbędne jest stosowanie znanych projektantom reguł i wartości – choćby takich, jak np. dopuszczalny kąt nachylenia czy promień zakrętu.

W warunkach specyficznego ukształtowania terenu, jak obszary górskie, wykonywane są też specjalne obliczenia objętości robót ziemnych – tak, by możliwe było wyrównanie terenu i przygotowanie go do położenia nawierzchni. Liczba czynników, które powinien uwzględniać dobry projekt drogi jest bardzo duża, a od ich poprawności zależy funkcjonalność trasy oraz jej bezpieczeństwo.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz