Materiał Partnera

Najtrudniejszy pierwszy krok – czyli pierwsza wizyta u ginekologa

Najtrudniejszy pierwszy krok – czyli pierwsza wizyta u ginekologa

Tematy o naturze intymnej w wielu domach stanową tabu. Rodzice wstydzą się poruszać ze swoimi dziećmi kwestie dotyczące ich dojrzewania i seksualności. Niestety też z tego powodu wiele młodych dziewcząt nie wie, jak ważne są kontrolne wizyty u ginekologa. Ty również masz przed sobą pierwszą wizytę i odkładasz ją ze względu na strach? Niepotrzebnie – przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, że nie ma się czego bać.

Wybierz zaufanego lekarza

Wiemy, że dla wielu kobiet obnażenie się przed obcą osobą jest bardzo krępujące. Gwarantujemy jednak, że dla ginekologa jesteś po prostu pacjentką, której musi pomóc. Twoje ciało jest więc dla niego obiektem badań. To nie znaczy jednak, że masz wybrać pierwszego lekarza, na którego trafisz w Internecie. Zrób dogłębny research i zadzwoń do specjalisty, który cieszy się dobrymi opiniami i posiada długoletnie doświadczenie. A jeśli uważasz, że rozmowy na intymne tematy z mężczyzną narażą Cię na dodatkowy stres, udaj się do pani ginekolog, dzięki której pokonasz swoją nieśmiałość i która obdarzy zaoferuje Ci najlepszą opiekę ginekologiczno-położnicą.

Dobierz odpowiednią garderobę

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak się ubrać na wizytę do lekarza? Z pewnością nigdy nie było takiej potrzeby. Udając się do ginekologa, musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze – ubierz się wygodnie, by ciuchy Cię nie krępowały. Po drugie – zadzwoń do gabinetu i spytaj się, czy pacjentki mają do dyspozycji jednorazowe fartuchy. Jeśli nie, koniecznie wybierz dłuższą bluzkę lub tunikę, która bez problemu zakryje dolne partie ciała, a Ty nie będziesz się krępować, chodząc pół nago. Po trzecie – unikaj ciasnych bluzek czy gorsetów. Pamiętaj, że na badaniu będziesz musiała pokazać także piersi, a bardzo dopasowana garderoba sprawi Ci problem przy ściąganiu i zakładaniu.

Przygotuj odpowiedzi na pytania

To nieuniknione – będziesz musiała odpowiedzieć na kilka osobistych pytań. Lekarz nie zadaje je jednak, by Cię skrępować, a po to, by dowiedzieć się jak najwięcej o stanie Twojego zdrowia. Specjalista prawdopodobnie zada następujące pytania: Jak długie masz cykle? W którym dniu cyklu właśnie jesteś? Czy regularnie miesiączkujesz? Czy okres jest obfity? Czy borykasz się z jakimikolwiek problemami natury intymnej? Czy rozpoczęłaś współżycie seksualne? Czy urodziłaś dziecko? Czy stosujesz antykoncepcję? Mając przygotowane odpowiedzi, unikniesz zdziwienia i  zawstydzenia. Pamiętaj, aby odpowiadać szczerze – ginekolog chce Ci pomóc, a nie oceniać!

Spytaj o antykoncepcję

Jeśli rozpoczęłaś już współżycie seksualne albo dopiero planujesz swój pierwszy raz, spytaj się ginekologa o odpowiednią dla siebie antykoncepcję. W gabinecie dr Hanny Czekańskiej-Karel dowiesz się między innymi o nowoczesnej antykoncepcji długoterminowej, która skutecznie zabezpieczy Cię nie tylko przed niechcianą ciążą. Masz jakieś wątpliwości? To odpowiedni moment na ich rozwianie. Wiele pań boi się skutków ubocznych antykoncepcji albo nie wie, jak ją prawidłowo przyjmować. Specjalista odpowie nawet na najtrudniejsze pytanie.

Opracowanie:
Mikołów, gen. Dąbrowskiego 8a
tel. 32 738 11 15
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz