Materiał Partnera

Najsłynniejsze torty w historii

Najsłynniejsze torty w historii

Tort jest tym wyjątkowym rodzajem deseru, bez którego nie może się obejść żadne przyjęcie. Tworzymy go lub zamawiamy w cukierni w rozmaitych smakach i kombinacjach – od lekkich owocowych kompozycji po te cięższe, nasycone alkoholem i czekoladą. Wśród wielu takich smakołyków niektóre mają ciekawą historię, dzięki której zyskały miano wykwintnych i ponadczasowych.

Pavlova – lekka bezowa chmurka dla primabaleriny

Jednym z najbardziej znanych, a jednocześnie nietypowych tortów jest Pavlova. Jego wyjątkowość polega na tym, że zamiast klasycznego, biszkoptowego ciasta, jakie zwykle wykorzystuje się w przekładanych kompozycjach, zastosowano lekką białkową bezę. Beza stanowi podstawę także innych tortów, jak np. kawowy torcik hiszpański. Pavlova jednak różni się od niego obecnością kremu z bitej śmietany. Uzupełnieniem tych dwóch warstw są owoce jagodowe. Ten delikatny i wykwintny deser po raz pierwszy przygotowano w 1926 r. w Nowej Zelandii na cześć występującej w Wellington słynnej rosyjskiej baletnicy, Anny Pawłowej. Miał on nawiązywać do lekkości tiulowych spódnic tancerki.

Dacquoise – francuska beza z daktylami

Ten tort bezowy to kolejne ciasto, w którym słodka chmurka pojawia się w cukierniach. Firma Cukiernictwo s.c. K. M. Łyskawa oferuje wszystkim łasuchom jeden z najwykwintniejszych francuskich przysmaków – tort Dacquoise (wym.: dakłas). Jego nazwa pochodzi od mieszkanek miasta Dax, które specjalizowały się w przygotowywaniu tego wypieku. W kompozycji lekkie blaty bezowe przekłada się kremem śmietanowym z dużą ilością orzechów i daktyli. Jedną z postaci tego tortu jest długa, prostokątna beza z maślanym kremem czekoladowym, znana jako Marjolaine.

Tort Sachera – czekoladowa delicja z Wiednia

Twórcą tego wyjątkowego tortu, do dziś podawanego w najlepszych restauracjach, był utalentowany kucharz pracujący na dworze księcia Metternicha. Franz Sacher miał wówczas zaledwie 16 lat i był tylko o rok starszy od Henri Charpentiera, który jako 15-latek przez przypadek wymyślił legendarne naleśniki Crépes Suzette. Wiedeńska delicja to puszyste czekoladowe ciasto z dodatkiem kwaskowej morelowej marmolady, polane czekoladą. Prawdziwy tort czekoladowy Sachera jest leciutki, wilgotny, kwaskowaty i gorzko-słodki,
a jego przygotowanie – wbrew pozorom – wymaga sporego kunsztu.

Schwarzwald – czekolada z wiśniami prosto z Niemiec

Czarny Las, bo pod taką nazwą znany jest też tort szwarcwaldzki, to prawdziwa chluba kuchni niemieckiej. Deser wymyślił jeszcze w XIX wieku cukiernik Erwin Hildenbrand. Jego zaletą jest niezwykły kontrast smakowy pomiędzy wyrazistym ciastem czekoladowym a kremem z bitej śmietany. Kwaskowy akcent w torcie tworzą wiśnie. To wykwintne ciasto od półtora wieku cieszy się niesłabnącą popularnością.

Dobosz – węgierskie dzieło dla cesarza

Kolejny wyjątkowy deser powstał pod okiem wytrawnego cukiernika Jozsefa Dobosa dla koronowanej głowy. Słynny tort Dobosza zachwycił cesarza Franciszka Józefa i jego żonę Elżbietę podczas kolacji w Budapeszcie. Kompozycja składa się z biszkoptowych placków, które piecze się oddzielnie, dzięki czemu zachowują charakterystyczną skórkę. Osiem warstw biszkoptu łączy maślana masa czekoladowa, a jego powierzchnię pokrywa warstwa słodkiego karmelu.

Doskonale prezentujące się na stołach torty długo pozostają w pamięci. Jest ich wiele, jak słynny Malakoff, amerykański Red Velvet, kunsztowny tort Saint Honoré na cieście francuskim, wafelkowy Pischinger czy migdałowy tort Fedora. Bez względu na pochodzenie i ciekawą historię wszystkie zachwycają swoim wyjątkowym smakiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz