Artykuł sponsorowany

Najpopularniejsze rodzaje materiałów opałowych

Najpopularniejsze rodzaje materiałów opałowych

Bez materiałów opałowych ogrzewanie budynków byłoby niemożliwe. Do wyboru jest kilka ich rodzajów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Co powinniśmy wiedzieć o stosowaniu i przechowywaniu? Jakie cechy mają najpopularniejsze materiały opałowe, co je wyróżnia i czym kierować się podczas ich wyboru?

Węgiel – materiał tani i tradycyjny

Węgiel to materiał popularny, skuteczny i stosunkowo tani. Wyróżnia się wysoką sprawnością spalania i szeroką dostępnością na terenie całej Polski. Tradycyjnym surowcem jest węgiel kamienny, choć coraz popularniejsze stają się również przetwarzane materiały węglowe, takie jak np. koks. Piece węglowe są wydajne, ale bardzo istotna jest również jakość węgla. Najlepsze surowce oferuje skład opału Mar-Koks. Oferta firmy obejmuje nie tylko węgiel kamienny, ale również inne materiały opałowe.

Wśród najpopularniejszych rodzajów węgla opałowego znajduje się orzech, koks, kostka i ekogroszek, który w ostatnich latach jest najchętniej wybieranym materiałem opałowym. Wyróżnia się niską zawartością siarki i popiołu oraz niewielkim rozmiarem ziaren. Jest to surowiec ekologiczny, łatwy w użyciu, bezpieczny dla kotłów i komina i tani. Może być stosowany w piecach z podajnikiem automatycznym.

Tradycyjny materiał opałowy – drewno

Najbardziej tradycyjnym i zarazem ekologicznym materiałem opałowym jest drewno. Jest to jednak surowiec dość kosztowny i stosunkowo mało energetyczny. Występuje pod dwiema postaciami: nieprzetworzonej – są to zrębki, szczapy, wióry i trociny oraz przetworzonej: brykiety i pellety. Drewno może być spalane w specjalnie przeznaczonych do tego celu urządzeniach. W przypadku tego materiału opałowego bardzo ważne jest jego właściwe przygotowanie, co przekłada się na efektywność spalania. Powinno być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu.

Gaz płynny – alternatywa dla węgla

Ogrzewanie gazem dostępne jest w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to gaz ziemny, co wymaga doprowadzenia do budynku specjalnego przyłącza i podpisania umowy ze spółką gazowniczą w celu dostarczania surowca. Drugą opcją jest ogrzewanie na gaz płynny LPG. To wyjście w przypadku braku możliwości podłączenia do gazociągu. Takie rozwiązanie wymaga jednak umieszczenia na terenie działki specjalnego zbiornika na ten rodzaj paliwa. Za pomocą gazu możliwe jest także ogrzewanie wody.  Wybór właściwego materiału opałowego dla ogrzewania całych budynków zawęża się do drewna, gazu i węgla w różnych odmianach. Skład opału to miejsce, gdzie można zaczerpnąć wiedzy i uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania związane z wyborem właściwego surowca do ogrzewania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz