Materiał Partnera

Najpiękniejsze wyspy Italii – co wybrać Sycylię czy Sardynię?

Najpiękniejsze wyspy Italii – co wybrać Sycylię czy Sardynię?
Włoskie wyspy co rok przyciągają rzesze turystów spragnionych słońca. Nic dziwnego! Plaże obu wysp uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie, a woda ma niezwykły turkusowy kolor. Zachwycają nie tylko klimatem i niespotykanymi krajobrazami, ale także ciekawą historią, kulturą czy wyjątkową kuchnią. Na Sycylii i na Sardynii nie można się nudzić! Którą wybrać to prawdziwy dylemat. Na szczęście biuro podróży Cortina Travel oferuje, zarówno turystom indywidualnym, jak i na zamówienia, grupowe wyjazdy na obie włoskie wyspy. Pozwala je odkryć i zdecydować, która podoba się nam bardziej!


Legendarna Etna

Wulkan do dziś budzi respekt wśród mieszkańców i jest jednocześnie ich dumą. Etna to najwyższy aktywny wulkan w Europie (ponad 3 tys. m n.p.m.) i jedno z obowiązkowych punktów dla przyjeżdżających na Sycylię. Na górę można się wspiąć lub wjechać jeepem. Jednak wspinaczka nie jest trudna, za to widoki oszałamiające! Po wizycie przy kraterach najlepiej odpocząć w nieodległej Taorminie. Wokół tego uroczego miasteczka rozciągają się malownicze plaże i zatoczki, gdzie można popływać i poleniuchować. Fanom aktywnego spędzania czasu polecamy nurkowanie. Pod wodą będą mogli podziwiać niezwykłe formy skalne utworzone przez lawę, a także faunę, np. mureny czy ośmiornice.


Historyczne ślady

Sycylia to także raj dla miłośników historii i archeologii. W Taorminie mogą podziwiać doskonale zachowane ruiny teatru greckiego, a w Syrakuzach – rzymskiego amfiteatru, a także pozostałości po świątyniach Apollina i Ateny. W parku archeologicznym wielką atrakcją jest też Ucho Dionizosa, czyli jaskinia o niezwykłej akustyce. Z racji niezwykłej historii Sycylii, na wyspie odnajdziemy nie tylko antyczne ruiny, ale także ślady różnych cywilizacji i architekturę kilku epok. W Cefalu znajdują się bizantyjskie mozaiki, a miasteczko Noto słynie z pięknej późnobarokowej architektury wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na całej wyspie jest wiele średniowiecznych kościołów i katedr.


Filmowy plener

Sycylia przyciąga także fanów „Ojca Chrzestnego”. Bohaterowie książki Mario Puzo pochodzą z wioski Corleone, jednak Francis Ford Coppola postanowił filmowy plener stworzyć w Savoco położonym niedaleko Taorminy. To tu Michael zakochuje się i bierze ślub z Apollonią. Niektóre miejsca jak np. bar Vitelli nie zmieniły się od czasów, gdy w latach 70. powstawał „Ojciec Chrzestny”. W środku znajdziemy wiele zdjęć i rekwizytów z planu, a nastrój zapewni muzyka filmowa. Program biura podroży Cortina Travel polecamy zwłaszcza na wyjazdy dla firm.


Wino z Marsali

Wyjeżdżając na Sycylię, nie można pominąć stolicy i słynnych miast. Palermo zachwyca budowlami arabskimi, normańskimi, ale także zabytkami z okresu średniowiecza czy baroku. Zatłoczona stolica tętni życiem i by ją poznać, dobrze jest poświęcić na zwiedzanie więcej niż jeden dzień. Warto zajrzeć także do innych miast, takich jak Catania, do której dopłynęła lawa z Etny, Agrigento ze słynną Doliną świątyń, czy Marsala z najdalej wysuniętym na zachód przylądkiem. Miejscowość słynie z produkcji wina dlatego po drodze Cortina Travel proponuje wizytę w winnicy Donnafugata, gdzie można poznać wyjątkowy proces produkcji i smak wina z Marsali.


Cuda natury

Osoby, które od kipiących życiem miast wolą spokój i rajską atmosferę, powinny wybrać się na Sardynię. Choć z roku na roku przybywa na nią coraz więcej turystów, nadal można tu znaleźć wiele dzikich zakątków, piaszczystych plaż i zatoczek, a także górskich szlaków. Do wyjątkowych miejsc z pewnością należy wąwóz Su Gorroppu – jeden z najgłębszych w Europie, którego wysokość sięga 500 metrów, a także niezwykłe jaskinie, jak słynna grota Neptuna na przylądku Capo Caccia czy Ispinigoli z imponującą 38-metrową kolumną (jedną z największych stalagnatów na świecie).


Nuragi

Podobnie jak na Sycylii, tak i na Sardynii odnajdziemy ślady minionych epok. Wystarczy wymienić gotyckie centrum Alghero, romański kościół Trinita di Saccargia czy starożytne miasto Tharros. Jednak nigdzie indziej nie spotkamy budowli stworzonych przez Nuragijczyków. Te stożkowe wieże budowane ze skalnych bloków bez użycia zaprawy stały się symbolem wyspy. Jest ich bardzo wiele i są rozsiane w różnych miejscach, niektóre powstały nawet 4 tysiące lat temu! Warto zobaczyć najlepiej zachowany nurag, czyli Su Nuraxi nieopodal Barumini. Te niezwykłe budowle opowiadają historię tajemniczej cywilizacji Nuragijczyków. Obowiązkowy punkt na mapie Sardynii.


Kolor turkusu

Choć Sardynia ma wiele ciekawych miast i miasteczek, jak np. pełne murali Orgosolo, największą atrakcją pozostaje wyjątkowe wybrzeże. To tu znajduje się słynna Costa Smeralda pełna znanych luksusowych kurortów, a także Costa Rei z długimi piaszczystymi plażami w jednym z najcieplejszych zakątków wyspy. Sardyńskie wybrzeże zwłaszcza dla nas wydaje się być rajem na ziemi. By się o tym przekonać, trzeba na własne oczy zobaczyć skalną grotę na plaży Cala Luna, czy bijący po oczach turkusowy kolor wody w Cala Goloritze. Na Sardynii jest także wiele miejsc dziewiczych jak półwysep Sinis, który stał się schronieniem dla wielu rzadkich gatunków ptaków. Tu wciąż można poczuć się jak odkrywca!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz