Materiał Partnera

Najlepsze drewno na więźbę dachową

Najlepsze drewno na więźbę dachową

Budowa konstrukcji więźby dachowej wymaga odpowiednio wytrzymałego drewna. Najlepiej do tego celu nadaje się drewno drzew iglastych, które jest wytrzymałe i stosunkowo tanie. Nie może to być jednak drewno świeżo ścięte, zanim zostanie wykorzystane musi przejść odpowiedni proces przygotowania, to jest suszenia i impregnacji. Najkorzystniejsza wilgotność drewna konstrukcyjnego to ok. 15%, a tę można osiągnąć dopiero po kilku miesiącach sezonowania.

Rodzaje drewna i ich właściwości

Drewno iglaste to zwykle drewno sosnowe lub świerkowe, rzadziej z modrzewia lub jodły. Drewno z modrzewia zwykle jest droższe od pozostałych i charakteryzuje się dużą twardością i wytrzymałością, choć jest przez to trudniejszy w obróbce. Ale za to jest też bardziej odporne na grzyby i szkodniki. Drewno jodłowe łatwo pomylić ze świerkowym, ale pojawia się coraz rzadziej, za wyjątkiem tartaków na terenach górskich. Po wysuszeniu jest lżejsza niż drewno świerkowe lub sosnowe, ale trudną ją zaimpregnować i jej wytrzymałość konstrukcyjna nie jest zbyt wysoka. Świerk także jest trudny w impregnacji i mniej trwały od sośniny, ale na jego korzyść przemawia fakt, że ma mniej sęków. Typowe drewno konstrukcyjne to tak zwana tarcica obrzynana. Po ścięciu jest suszone na powietrzu, w tartaku. Zwykle ma drugą klasę jakości, zaś klasa wytrzymałości oznaczona winna być od C 18 do C 40. Im wyższa klasa, tym lepsza jakość i do budowy więźby najlepiej wykorzystywać tarcicę z przedziału wytrzymałości od C 24 do C 27. Tarcicę czasem suszy się komorowo – w specjalnych komorach, gdzie temperatura osiąga 75°C. Umożliwia to osiągnięcie wilgotności poniżej 12%, co nie jest możliwe podczas suszenia na powietrzu. Do budowy więźby drewno musi być dobrze wysuszone, dlatego, że w czasie schnięcia zmienia kształt i pod wpływem obciążeń mogłoby ulec wypaczeniom. Wytrzymałość drewna znacząco wzrasta w wyniku suszenia i przy wilgotności poniżej 15% jest o 50% większa niż świeżo ściętego wilgotnego drewna. Po ok. roku tradycyjnego suszenia wilgotność drewna osiąga ok. 18%.

Zabezpieczenie drewna przed szkodnikami

Drewno na więźbę dachową kupujemy zwykle w tartaku. Zamawiając możemy kupić elementy o zadanych przekrojach, albo za dopłatą poprosić o docięcie według specyfikacji zawartej w projekcie. Oprócz suszenia drewna tartak Stan-Tar Stanisława Szydłowskiego oferuje także drewno na więźbę impregnowane. Jako surowiec naturalny zwykłe drewno podatne jest na korozję biologiczną, jak zagrzybienie, larwy szkodników, jak również na ogień. Odporność na te czynniki zapewnia impregnacja, która polega na nasączeniu tarcicy preparatami biochronnymi i zmniejszającymi palność. Impregnacja zanurzeniowa, którą można przeprowadzić w tartaku jest bardziej skuteczna niż malowanie impregnatem.

Opracowanie:
Chotowa 53
tel. 14 670 18 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz