Artykuł sponsorowany

Najlepsze drewno na meble – popularne gatunki

Najlepsze drewno na meble – popularne gatunki

Meble drewniane cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na estetykę, ale i na walory zdrowotne. Sosnowe czy dębowe łóżka, stoły oraz krzesła są przyjemne w dotyku, ciepłe, ekologiczne i pozbawione alergenów. Do ich produkcji wykorzystuje się wiele gatunków drewna o różnych cechach fizycznych i estetycznych. Dowiedz się, czym wyróżniają się te najpopularniejsze.

Wybór drewna a funkcjonalność mebli

Do najpopularniejszych i najbardziej znanych gatunków drewna meblowego zaliczają się dąb i sosna. Są one materiałami o całkowicie odmiennych właściwościach, które plasują je na dwóch końcach skali porównawczej. Dąb jest ceniony od pokoleń za wyjątkowe piękno i trwałość. Jest jednak drogim surowcem, dlatego wybierają go tylko te osoby, które inwestują w meble na długie lata. Sosna jest za to znacznie tańsza i bardziej dostępna, jednak mniej trwała. Łóżka i krzesła z tego materiału doskonale sprawdzają się zarówno domach, jak i w biurach czy w domkach letniskowych. Różnica między tymi dwoma gatunkami drewna stolarskiego warunkuje estetykę mebli po latach użytkowania. O ile meble dębowe po dwóch dekadach nadal będą piękne, sosnowy stół czy krzesło z pewnością będą wymagać renowacji lub wymiany.  Dlatego też wybór drewna na meble czy inne elementy aranżacji wnętrza wymaga uwzględnienia takich cech jak przewidywana długość czy intensywność eksploatacji oraz miejsce, w którym meble będą wykorzystywane.

Najpopularniejsze gatunki drewna meblowego

W zakładach stolarskich takich jak Jonmar, które specjalizują się w produkcji mebli użytkowych, wykorzystuje się różne gatunki drewna pozyskane z tartaków. Oto kilka najpopularniejszych.

  • Dąb – jeden z najtwardszych gatunków drewna, charakteryzuje się ciepłym kolorem, trwałością, odpornością na szkodniki. Ciemnieje przy kontakcie z wodą. Jest trudny w obróbce, ale idealny na blaty stołów, fronty mebli, podłogi i schody.
  • Buk – drewno bukowe osiąga wartość użytkową dopiero w stuletnich drzewach. Jest trwałe, wytrzymałe, dobrze znosi duże obciążenia, ale ma tendencje do odkształcania się. Z tego powodu nie zaleca się wykonywania z niego blatów meblowych. Sposobem na jego zabezpieczenie może być obróbka za pomocą pary wodnej.
  • Jesion – materiał wyjątkowo ceniony za piękną, jasnożółtą barwę, sprężystość i trwałość porównywalną do dębu. Właściwie zabarwiony może go naśladować. Drewno jesionowe jest wykorzystywane do produkcji podłóg i schodów.
  • Sosna – jest najpopularniejsza ze względu na ogólną dostępność i niską cenę. Stosuje się ją zarówno w meblarstwie, jak i w budownictwie. Drewno sosnowe jest miękkie i łatwe w obróbce. To materiał o ciekawym usłojeniu, ale o niezbyt dużej trwałości.
  • Orzech – charakteryzuje się piękną, ciepłą barwą i bardzo dekoracyjnym usłojeniem. Jest materiałem twardym i trwałym, ale drogim. Z tego powodu często wykorzystuje się go do wykonywania okładzin. Meble z litego drewna orzechowego są produkowane znacznie rzadziej.
  • Świerk – jest powszechnie dostępny, tani, ale podatny na działanie szkodników. Drewno świerkowe jest miękkie i nietrwałe, dlatego rzadko stosuje się je w meblarstwie. Jest dobrym materiałem na detale dekoracyjne.
  • Modrzew – wyróżnia się różowo-czerwonym kolorem i jest wytrzymały. Zawiera dużo żywicy, dzięki której jest odporny na wilgoć, dlatego doskonale sprawdza się na podłogach tarasów oraz na elewacjach. W stanie suchym wytrzymuje do 1800 lat. Meble z modrzewia są popularne wśród górali.
  • Brzoza – drewno brzozowe zazwyczaj jest młode, ponieważ drzewa nie są długowieczne. Materiał jest twardy, łatwy w obróbce, jednak niezbyt wytrzymały. Drewno brzozowe m jasny kolor z żółtym odcieniem. Stosuje się je do produkcji oklein.

Wśród dostępnych gatunków drewna w stolarniach można też znaleźć grab, olszę, jodłę, klon, a także odmiany egzotyczne – mahoń, palisander czy heban.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz