Najlepsza mąka do pizzy – wskazówki

Najlepsza mąka do pizzy – wskazówki

Pizza należy do najpopularniejszych dań, po jakie sięgamy, stołując się „na mieście”. Wbrew pozorom przygotowanie pizzy idealnie oddającej najlepsze włoskie tradycje kulinarne nie jest wcale trudne i z pewnością nie wymaga wielkich nakładów finansowych. W ostatnich latach goście restauracji i pizzerii coraz chętniej sięgają po tradycyjną pizzę na cienkim cieście. Z tego trendu należy się cieszyć, ponieważ cienkie ciasto pozbawione sztucznych spulchniaczy jest o wiele zdrowsze, a jego produkcja opiera się na wykorzystaniu prostych, naturalnych składników.

Pizza neapolitańska

Tradycyjna włoska pizza wypiekana jest z lokalnej mąki typu 0 lub 00. W Polsce jest to wciąż produkt trudno dostępny, ponieważ mąka, będąca podstawowym składnikiem w kuchni prawie każdej kultury, jest produkowana inaczej niemal w każdym kraju na świecie.

Lokalne mąki do pizzy

Szukając odpowiednika mąki włoskiej, należy wystrzegać się produktów etykietowanych jako specjalne składniki „do pizzy”. Zazwyczaj korzystając z nich, faktycznie bardzo łatwo uzyskamy pożądaną konsystencję ciasta, a czasem nawet dobry smak, jednak skład tych produktów jest bogaty w ulepszacze i spulchniacze, które nie mają nic wspólnego z naturalną uprawą.

Tymczasem idealną mąkę na ciasto do pizzy mamy zazwyczaj pod ręką. Najlepszą pizzę w prosty sposób przyrządzimy, wykorzystując poczciwą mąkę pszenną. Jeśli chodzi o najlepszy typ, zdania są podzielone. Przyjmuje się, że z mąki typu 450 najłatwiej uzyskamy pizzę o cienkim i miękkim spodzie, zaś 550 zagwarantuje ciasto cienkie i kruche. Kompromisem, który pozwoli na uzyskanie dowolnego efektu w zależności od proporcji pozostałych składników, zdaje się więc popularna mąka 500.

Dlaczego mąka pszenna?

Wybór mąki pszennej do wyrabiania ciasta na pizzę wynika przede wszystkim z wysokiej zawartości glutenu. To jemu zawdzięczamy łatwiejsze przygotowanie ciasta, doskonałą sprężystość i konsystencję. Ciasto na mące o mniejszej zawartości glutenu będzie przyklejało się do rąk i trudniej uzyskać z niego jednolitą konsystencję.

Zazwyczaj zawartość glutenu w mące pszennej wzrasta wraz z wartością określoną typem. Nie należy jednak przesadzać również w tę stronę – ciasto z mąki bardzo wysokiego typu może być twarde i trudne w rozwałkowaniu.

Oceń artykuł (33)
3.4
Komentarze
Dodaj komentarz