Materiał Partnera

Najczęstsze usterki w samochodach ciężarowych

Najczęstsze usterki w samochodach ciężarowych

Ze względu na intensywną eksploatację, warunki pracy i rodzaj przewożonych ładunków samochody ciężarowe narażone są na wiele usterek. Ich dobry stan techniczny jest ważny dla bezpieczeństwa pracy kierowców oraz towarów, które transportują. Dlatego rozwiązywanie problemów na bieżąco, naprawy, przeglądy i wymiany części są tak ważne. Zobacz, jakie są najpopularniejsze usterki w takich pojazdach.

Kierowcy TIR-ów częściej niż osoby poruszające się samochodami osobowymi narażeni są na występowanie awarii w swoich pojazdach. Dzieje się tak dlatego, że rocznie pokonują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dłuższe trasy, a ich ciężarówki zazwyczaj są mocno obciążane. W wielu z nich zainstalowane są mało ekonomiczne instalacje, dlatego najczęstszą przyczyną usterek, według niemieckich specjalistów ADAC, są szwankujące elektronika oraz elektryka. Gdy naprawa na miejscu zdarzenia nie jest możliwa, pojazd trzeba odholować do serwisu ciężarówek i naczep.

Co się psuje w ciężarówkach?

Psująca się elektryka i elektronika, w tym akumulatory, to nie jedyne zmartwienie właścicieli firm transportowych oraz kierowców. Równie często usterkom czy uszkodzeniom mechanicznym ulegają:

  • opony — jazda po różnych, niekiedy mało komfortowych nawierzchniach, po wybojach, kamieniach czy żwirze niszczy opony. Przyczyną awaryjnych postojów są również pęknięcia w wyniku najechania na szkło czy elementy metalowe. Następstwem częstych hamowań są przetarcia lub luzy w zawieszeniu, które uniemożliwiają kontynuowanie jazdy lub znacznie obniżają jej komfort i bezpieczeństwo,
  • silniki — problemy z paskiem klinowym czy rozrusznikiem to tylko niektóre z usterek, jakie dotykają użytkowników ciężarówek.

Naprawa samochodów ciężarowych i naczep

Kiedy do awarii dochodzi w trasie, ważne jest zabezpieczenie i odpowiednie oznakowanie miejsca zdarzenia. Następnie można wezwać pomoc drogową, która udzieli pomocy doraźnej, a w razie konieczności odholuje pojazd do najbliższego warsztatu. Jeśli auto ma dodatkowo wykupiony pakiet Assistance, wystarczy skontaktować się
z ubezpieczycielem, który zorganizuje pomoc.
Naprawą samochodów ciężarowych i naczep zajmuje się m.in. firma Tanadu z Łodzi. Do niej zgłaszają się klienci prywatni, jak również ubezpieczyciele.

Czasem nie wiadomo dokładnie, jaka jest przyczyna awarii. Coś tłucze się, miga, pracuje głośno lub przegrzewa się, a kierowca nie wie, jaki jest powód tych nieprawidłowości. Wówczas niezbędne jest odwiedzenie warsztatu, który zajmuje się diagnostyką komputerową jednostek sterujących. Pozwoli to na szybkie i precyzyjne zdiagnozowanie problemu i naprawę samochodu ciężarowego. Nie warto odwlekać w czasie wizyty u mechanika. Bieżące rozwiązywanie problemów nie dopuści do ich eskalacji, a w efekcie obniży koszty serwisowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz