Artykuł sponsorowany

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych
Wypadek jest najgorszym, co może przytrafić się kierowcy. Czasami kończy się jedynie na mechanicznym uszkodzeniu pojazdu, a czasami skutki są o wiele bardziej opłakane. Szczególnie jeżeli chodzi o obrażenia odniesione przez ludzi. Przykre zdarzenia drogowe zawsze się zdarzały, zdarzają i na pewno będą zdarzać. Przede wszystkim należy się zastanowić, jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Czynnik ludzki

W samochodzie wiele, a w zasadzie wszystko zależy od kierowcy. Niemniej jednak to właśnie błędy przez nich popełniane są najczęstszą przyczyną różnego rodzaju wypadków. O czym konkretnie mowa? Chodzi oczywiście o niedostosowaniu prędkości do obowiązujących przepisów. Nadmierna prędkość i zbyt gwałtowne manewry mogą przyczynić się do katastrofy. Kierowcy mają wtedy znacznie mniej czasu na reakcję, a i droga hamowania wyraźnie się wydłuża. Niestety zdarza się również, co wciąż nie jest rzadko spotykane, iż kierowcy wsiadają do pojazdów po spożyciu alkoholu. Alkohol odpowiedzialny jest za zablokowanie połączeń między neuroprzekaźnikami w mózgu. Co to dokładanie oznacza?

Nie mniej, nie więcej niż to, że nie tylko spada umiejętność racjonalnej oceny odległości, ale także koncentracja oraz refleks. Kiedy już do wypadku dojdzie i jakimś cudem nikt w nim poważnie nie ucierpi, wiele problemów mogą przysporzyć sprawy związane z uprzątnięciem miejsca zdarzenia. Mowa tu przede wszystkim od odholowaniu uszkodzonych pojazdów. Usługami takimi zajmują się profesjonalne firmy ratownictwa drogowego. Zdecydowanie zalicza się do nich firma ADMAR, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu specjalistycznemu wyposażeniu od lat zapewnia zmotoryzowanym kompleksowe wsparcie zakresie pomocy drogowej. Kierowcy mogą liczyć na holowanie samochodów osobowych, ciężarowych oraz maszyn rolniczych. Co jeszcze zwiększa ryzyko wypadku?

Warunki atmosferyczne

Nie ulega żadnej wątpliwości, że warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na zachowanie pojazdu. Szczególnie odczuwalne jest to w okresie zimowym, gdy pokryte lodem i śniegiem drogi, wręcz uniemożliwiają bezpieczną jazdę. Zwiększone ryzyko wypadku powstaje także podczas intensywnych opadów deszczu. Nie można również nie wspomnieć o silnych porywach wiatru, które w sposób wyjątkowy zagrażają przede wszystkim samochodom ciężarowym i ich naczepom. Zdarza się, że w skrajnych wypadkach cały zestaw może się przewrócić na bok.

Ze względu na ogromną masę własną, do podniesienia ciężarówki, potrzebne są specjalistyczne maszyny. Najczęściej ratownicy drogowi oferują usługi dźwigowe. Jeżeli chodzi o warunki atmosferyczne, to nie można zapominać również o tym, iż koncentrację kierowców skutecznie może obniżyć także zbyt wysoka temperatura. Nie bez znaczenia są również promienie słoneczne, które w upalne dni, często oślepiają zmotoryzowanych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz