Artykuł sponsorowany

Najczęstsze przyczyny sporów mieszkaniowych

Najczęstsze przyczyny sporów mieszkaniowych

Każdemu człowiekowi jest potrzebny dach nad głową. Jednak niekiedy właściciele mieszkań czy najemcy mogą mieć problemy związane z użytkowaniem czy ustaleniem prawa do lokalu. Bywa też, że spółdzielnia lub zarządca musi poradzić sobie z mieszkańcem, który nie uiszcza opłat administracyjnych i eksploatacyjnych za lokal. W takich sporach mieszkaniowych pomóc mogą jedynie doświadczeni prawnicy.

Spory mieszkaniowe – kogo dotyczą?

Prawa wspólnoty mieszkaniowej mogą dotyczyć zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Obejmują szeroki zakres problemów, z którymi na co dzień zmagają się pracownicy kancelarii prawnych.

Kwestie sporne powstają np. między zarządcami nieruchomości, wspólnotami mieszkaniowymi a właścicielami lokali. Niekiedy swoich roszczeń względem najemcy musi dochodzić strona wynajmująca. Zdarza się też, że to spółdzielnia mieszkaniowa występuje przeciwko lokatorom. Inną grupą sporów są te, które dotyczą bezpośrednio współwłaścicieli nieruchomości lub jej spadkobierców. W jaki sposób można wystąpić ze swoim roszczeniem przeciwko najemcy, lokatorowi lub wspólnocie mieszkaniowej?

Aby móc rozwiązać spór mieszkaniowy, trzeba dysponować specjalistyczną wiedzą. Zdarza się, że sprawy takie nie kończą się na etapie negocjacji. Często trzeba wejść na drogę sądową. Wtedy należy koniecznie skorzystać z pomocy prawnej” – mówi ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego Błażej Winkler w Poznaniu.

Powody sporów mieszkaniowych

Częstą przyczyną takich sporów jest uchylanie się przez najemcę lub właściciela mieszkania od obowiązku ponoszenia opłat – administracyjnych, eksploatacyjnych, związanych z przeprowadzonymi remontami lub za wynajmowanie lokalu. Dużym problemem jest eksmisja lokatorów, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie mają oni prawa do lokalu socjalnego. Prawnik pomoże wtedy w postępowaniu przedsądowym i sądowym – jest to najszybszy sposób wyegzekwowania zaległych należności oraz dokonania eksmisji mieszkańców.

Kwestie sporne powstają podczas dziedziczenia nieruchomości przez spadkobierców zmarłego właściciela. Może okazać się, że samo ustalenie kręgów osób uprawnionych do spadku nie jest łatwym zadaniem. Problematyczne są także sprawy dotyczące przeniesienia własności mieszkania na osobę, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Może okazać się, że spółdzielnia mieszkaniowa będzie celowo utrudniała tę procedurę. Wiele pracy trzeba również poświęcić wyodrębnieniu lokalu mieszalnego z nieruchomości wspólnej. Czasochłonne zbieranie wymaganej dokumentacji oraz weryfikacja umowy spisywanej przez notariusza to zadania, które można zlecić kancelarii prawnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz