Artykuł sponsorowany

Najczęstsze przyczyny awarii pralek

Najczęstsze przyczyny awarii pralek

Sprzęty gospodarstwa domowego ułatwiają nam życie, jednak jak każde urządzenia elektryczne, ulegają czasem awariom. Zwłaszcza gdy używamy ich kilka razy w tygodniu, jak na przykład pralki. Nie należy lekceważyć pojawiających się nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego urządzenia, gdyż może to prowadzić to trwałego uszkodzenia. Co zatem zrobić, gdy pojawiają się niepokojące objawy? Sprawdź, jakie są najczęstsze awarie pralek i dowiedz się, jak im zaradzić!

Przyczyny najczęstszych awarii pralek

Nowoczesne pralki to urządzenia energooszczędne, jednak co za tym idzie dużo droższe, niż sprzęty starszej generacji. Zawierają też dużo więcej elektroniki, niż modele, których używały nasze mamy i babcie – wszystko po to, by żyło nam się wygodniej. Wiąże się z tym jednak ryzyko częstszych awarii. Warto mieć to na uwadze i dbać o pralkę – na przykład regularnie oczyszczając filtr. Szybka reakcja w przypadku pojawienia się niepokojących objawów również może uchronić nas przed poważnym uszkodzeniem, a co za tym idzie koniecznością zakupu nowego urządzenia. Jak zatem rozpoznać, że z naszą pralką dzieje się coś niedobrego?

Uszkodzenia, którym ulegają pralki, podzielić można na te zewnętrzne oraz wewnętrzne – mechaniczne lub elektroniczne. Nie należy lekceważyć żadnych z nich, a w przypadku pojawienia się nieprawidłowości warto bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistami, którzy dokonają przeglądu urządzenia oraz stosownych napraw.

Uszkodzenia zewnętrzne pralki

Pierwszym objawem uszkodzeń, które nie zachodzą wewnątrz pralki, jest wyciek wody, widoczny gołym okiem. W tej sytuacji przyczyn może być kilka, od tych prostych do samodzielnego rozwiązania, do bardziej skomplikowanych uszkodzeń.

Przede wszystkim, w sytuacji wycieku wody warto sprawdzić, czy wąż doprowadzający wodę do pralki jest wciąż szczelny oraz, czy zawór jest dokręcony. Taką usterkę jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie, choć możemy oczywiście skorzystać także z pomocy specjalisty. Sprawa jest nieco poważniejsza, jeśli powodem awarii nie jest wąż ani niedokręcony zawór – może to oznaczać, że problem tkwi w uszkodzonej pompie wody. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest oddanie urządzenia do serwisu takiego jak AGD Serwis Adama Sobiesiaka, w którym wykonać możesz nie tylko przegląd i naprawę pralki, ale także naprawę lodówki, zmywarki, czy innych sprzętów gospodarstwa domowego.

Usterki mechaniczne pralek

Jeśli zauważyłeś, że pralka hałasuje bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, być może winę za to ponosi uszkodzenie mechaniczne. Niepokojące odgłosy mogą być bowiem pierwszym objawem nieprawidłowości takich jak: niedokręcone śruby mocujące bęben lub uszkodzone łożyska. Warto jak najszybciej skorzystać z serwisu sprzętu AGD, by uniknąć poważnych uszkodzeń.

Zazwyczaj psują się właśnie łożyska, ze względu na  wysoką twardość wody w naszych domach. Jeśli w porę podejmiesz działania, wystarczy wymienić je na nowe i pralka powinna pracować jak dawniej. Zlekceważenie tych objawów może jednak prowadzić do  uszkodzenia bębna – warto więc reagować na sygnały, które daje nam urządzenie.

Awaria bębna to kolejne często występujące uszkodzenie mechaniczne. Zazwyczaj dzieją się one z powodu niewłaściwego użytkowania – przeładowywania pralki. Jeśli natomiast bęben nagle przestał się obracać, może to być sygnał, by sprawdzić pasek klinowy. Często wystarczy wyregulować go, by pralka znów działała sprawnie.

Poważniejsze usterki – problemy z elektroniką pralki

Najpoważniejszym typem awarii są uszkodzenia związane z elektroniką pralki. Jeśli w trakcie prania robi się zwarcie lub każde włączenie pralki wyrzuca bezpieczniki, konieczny będzie przegląd grzałki, za pomocą omomierza, a w przypadku nieprawidłowych wskazań wymiana komponentu na nowy.

Jeśli pralka nie pobiera wody, winę za to ponosić może elektrozawór. Nie jest to jedyna przyczyna tego typu awarii – odpowiadać mogą za to zarówno źle domknięte drzwiczki, jak i wygięty przewód, jednak jeśli po sprawdzeniu innych możliwości nie znajdziesz przyczyny awarii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie elektrozawór uległ awarii.

Objawy awarii programatora są z kolei dość proste do rozpoznania – jeśli pralka nie reaguje na programowane polecenia bądź też pomija niektóre z zaprogramowanych wcześniej etapów cyklu prania, to właśnie uszkodzony programator jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Konieczne będzie wezwanie fachowca, który zdecyduje, czy konieczna jest jedynie wymiana silniczka programatora, czy całej części.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz