Materiał Partnera

Najczęstsze przyczyny awarii form wtryskowych

Najczęstsze przyczyny awarii form wtryskowych

Formy wtryskowe już od wielu lat zasilają szeregi zakładów masowo produkujących wszelkiej maści elementy. Znajdują swoje zastosowanie w branży przemysłu ciężkiego, RTV, AGD czy podczas produkcji zabawek. To kosztowne urządzenie jest narażone na ciągłą eksploatację, a jego awarie mogą generować duże straty. Jakich uszkodzeń można spodziewać się najczęściej oraz co zrobić, aby zminimalizować ich ryzyko?

Awarie form wtryskowych leżące u podstaw

Istnieje szereg czynników wpływających na to, że naprawa formy wtryskowej może stać się koniecznością. Niektóre z nich są możliwe do przewidzenia i łatwo im zapobiec, inne zaś występują sporadycznie. Jako że zakup tego urządzenia wiąże się z dużym wydatkiem, wiele firm próbuje zaoszczędzić już na tym etapie. Zwykle nie jest to dobrym rozwiązaniem. Forma wtryskowa musi być przystosowana do przeprowadzania tysięcy cykli w specyficznych warunkach. Należy upewnić się, że wykonawca zlecenia weźmie pod uwagę te warunki oraz wykona sprzęt wysokiej jakości. Płacąc więcej na tym etapie, możemy ustrzec się przed gigantycznymi kosztami w przyszłości.

Kluczowym elementem eksploatacji formy wtryskowej jest jej konserwacja. Należy regularnie wykonywać małe i duże przeglądy, które wyłapią niewielkie defekty już w zarodku i zapobiegną wypuszczeniu na linię wadliwej partii wyprasek. Pierwszy z nich wykonuje pracownik zakładu po każdej produkcji. Należy obejrzeć elementy układu, wyczyścić je i nasmarować. Przegląd duży powinien być przeprowadzany raz na 30 000 cykli i do jego wykonania należy wezwać fachowca.

Jakie elementy mogą ulec uszkodzeniu?

Bardzo ważną częścią formy wtryskowej jest układ chłodzenia. Wykonuje znaczną część pracy przejmując ciepło od formowanej kształtki. Największym zagrożeniem jest niekontrolowany wzrost temperatury. Prowadzi do uszkodzenia wypraski, a także do zatarcia elementów ruchomych formy. Naprawa jest oczywiście możliwa, a profesjonalne usługi w tym zakresie świadczy firma Zalpol, umożliwiając tym samym szybkie wznowienie produkcji. Forma wtryskowa jest narażona także na uszkodzenia mechaniczne. Zatarcie powierzchni prowadzi do powstawania widocznych niedoskonałości na finalnym produkcie. Podobnie w przypadku ugniecenia krawędzi formy wskutek nadmiernej eksploatacji. Wielu tym awariom można zapobiec dokonując rzetelnych przeglądów.

Opracowanie:
Reguły, Regulska 39a
tel. 602 229 209
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz