Materiał Partnera

Najczęstsze problemy z protezami zębowymi

Najczęstsze problemy z protezami zębowymi

Wstawianie zębów niesie za sobą szereg zalet. Wiele czynników wpływa na wybór protezy, jednak najczęściej bezpośredni wpływ na decyzję ma specjalista, który się na tym zna i doskonale wie, co będzie dla nas najlepsze. Protezy są polecane przez wiele osób, które chwalą się komfortem życiowym oraz estetyką. Niestety tak jak i wszystko, tak i protezy zębowe posiadają swoje zalety i wady. Istnieje kilka problemów, z którymi musi borykać się część użytkowników protez.

Zakładanie

Już samo zakładanie protezy może stanowić dla nas niemal wyzwanie. Mowa tu oczywiście o protezie ruchomej. Ciało obce w ustach człowieka stymuluje ślinianki do zwiększonego wydzielania śliny, która z kolei powoduje szybsze rozpuszczanie kleju do protez oraz utratę stabilności, która jest niezwykle ważna. Z początku zakładanie protezy może być naprawdę trudne. Mięśnie muszą przyzwyczaić się do dodatkowej pracy, bowiem te zęby muszą zostać jakoś utrzymane. Nie wszystkie, jednak niektóre osoby muszą radzić sobie z odruchem wymiotnym który wywoływany jest przez wkładanie górnej protezy, czasem nawet i dolnej. Jak twierdzą stomatolodzy - pomaga na to szklanka wody przed zakładaniem bądź dobranie kleju o miętowym smaku.

Jedzenie

Niestety protezy górne w większości przypadków zakrywają kubki smakowe, które znajdują się na naszym podniebieniu. Dodatkowo, przyzwyczajenie się do jedzenia w protezie zębowej nie jest wcale łatwe. Należy wprowadzić pewne zmiany. Trzeba zrezygnować z jedzenia bardzo twardych potraw, a na samym początku zamienić surowe warzywa oraz pieczone mięso na soki i zupy. Powinniśmy powoli uczyć się gryźć, starając się wszystko drobno siekać i blendować - przynajmniej na samym początku. Również na początku ocena temperatury posiłku będzie utrudniona, dlatego należy zachować ostrożność podczas picia czy jedzenia gorących potraw. Możemy się w ten sposób oparzyć! Temperatura wyczuwalna jest dopiero w gardle. Okres adaptacji trwa od kilku dni do nawet kilku miesięcy, zatem musimy być naprawdę cierpliwi.

Zanik kości

Nie każda osoba, która boryka się z problemem zanikających kości, jest tego świadoma. Po pewnym czasie jest to normalne, że ruchoma proteza nie będzie już tak idealnie przylegać do naszej śluzówki oraz zacznie się kiwać podczas jedzenia. Po długim czasie użytkowania nawet wypada z ust. Oczywiście jest na to sposób, chociażby przytwierdzenie większą ilością kleju, jednak aby było to skuteczne, trzeba by było nakładać ten klej codziennie. Człowiek posiadający swoje zęby, korzystając z nich, stymuluje organizm do utrzymywania kości w szczęce. Brak zębów oznacza brak żadnego bodźca. Wtedy kości zaczynają zanikać. Jeśli używamy pełnej protezy, to naturalne, że zanik ten postępuje jeszcze szybciej. Najlepszym rozwiązaniem rozwijającego się zaniku kości jest ustabilizowanie protezy zębowej na implantach. Montuje się w niej niewielkie zatrzaski, które umożliwiają swobodne zakładanie oraz zdejmowanie. Podczas gryzienia wówczas wykorzystujemy większą siłę żucia, prawie taką samą, jak w przypadku własnych zębów. W przypadku dzieci, wszystkie te aspekty są niezwykle ważne. Wówczas rodzaj protezy należy dokładnie omówić ze stomatologiem dziecięcym, który powinien wybrać taką protezę dla dziecka, która będzie komfortowa. Kluczowym czynnikiem jest tutaj wybór dobrego gabinetu, w którym wszystkie zabiegi zostaną wykonane z najwyższą precyzją. Warto zapoznać się z ofertą Bożena Florczyk, techn. dent. Usługi techniki dentystycznej, których specjalizacją jest właśnie protetyka.

Opracowanie:
Olsztyn, Iwaszkiewicza 12
tel. 602 784 681
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz