Materiał Partnera

Najczęstsze objawy i przyczyny alergii

Najczęstsze objawy i przyczyny alergii

Uczulenie na konkretny alergen to nie tylko problem natury zdrowotnej, ale też spore utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Uciążliwe objawy mogą dotyczyć zarówno zmian występujących na skórze, jak i nieprzyjemnego kaszlu czy kataru. Istotne jest szybkie i prawidłowe wykrycie uczulającego alergenu, dzięki czemu można zastosować odpowiednią terapię i ograniczyć kontakt z czynnikiem wywołującym nadwrażliwość.

Charakterystyczne objawy

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów przy alergii jest katar połączony z kichaniem. Taka reakcja występuje zazwyczaj przy kontakcie z alergenem lub w jego bliskim otoczeniu i jest charakterystyczna dla osób borykających się z uczuleniem. Alergiczny nieżyt nosa polegający na pojawieniu się wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła, wywołuje też zatkanie nosa, jego świąd i właśnie kichanie. Dodatkowo w takim przypadku nierzadko występuje także uciążliwy ból głowy czy zaburzenia snu i koncentracji. Gabinet Lekarski Petryszyn Jarosław to miejsce, w którym specjalista zajmie się tego typu dolegliwościami i pomoże w ich skutecznym wyeliminowaniu. Problematyczne są także alergiczne choroby oczu. Typowe dla uczuleń zapalenie spojówki objawiające się występowaniem zaczerwienienia i silnym łzawieniem to także jeden z najczęstszych i bardzo niekomfortowych objawów uczuleniowych. Często dochodzi także do alergii skórnej – pokrzywka, atopowe czy kontaktowe zapalenie skóry nierzadko pojawiają się w przypadku nadwrażliwości na konkretny alergen – gdzie i kiedy mogą one występować?

Co najczęściej uczula?

Objawy uczuleniowe to podstawa do wykonania testów alergicznych, dzięki którym łatwo można zlokalizować źródło występowania problemów z nieżytem nosa czy zapaleniem spojówki. Sporą grupę alergików stanowią osoby uczulane przez alergeny wziewne. Do tej grupy zaliczają się m.in. pyłki roślin – traw, chwastów czy drzew. Przewlekły katar występujący wiosną i latem jest więc najprawdopodobniej związany właśnie z alergenami w takiej postaci. Nadwrażliwość może być też wywołana roztoczami kurzu domowego, pleśnią, grzybami czy też alergenami zwierzęcymi. Inną grupą czynników wywołujących nieprzyjemne i uciążliwe reakcje są alergeny pokarmowe. Uczulenie na jaja, laktozę występującą w mleku i produktach mlecznych czy orzechy i orzeszki ziemne to stosunkowo często występujące dolegliwości. Rozwiązaniem w tym wypadku jest ułożenie diety, która nie będzie zawierała uczulających produktów spożywczych. W większości alergii dobre gabinety alergologiczne są w stanie wykonać skuteczną immunoterapię, czyli odczulanie. Warto się nią zainteresować, jeśli objawy pojawiają się regularnie i są silne.

Opracowanie:
Łuków, Międzyrzecka 60
tel. 603 522 381
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz