Artykuł sponsorowany

Najczęstsze choroby układu krążenia

Najczęstsze choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia zajmują niechlubne miejsce na podium schorzeń, które najczęściej są przyczyną śmierci. Nasz układ krwionośny pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie, jednak jego nieprawidłowa praca niesie ze sobą poważne konsekwencje. Wielu najczęstszym chorobom układu krążenia można zapobiec – zdrową dietą, ruchem i regularnymi kontrolami lekarskimi.

Układ krwionośny jest niezwykłym mechanizmem mającym wpływ na pracę całego organizmu. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować pierwszych objawów świadczących o pojawieniu się choroby naczyń lub układu krążenia.

 

Nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i miażdżyca

Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest nadciśnienie tętnicze. Stale podwyższone ciśnienie zwiększa ryzyko udaru mózgu, a także pojawienia się miażdżycy. Nadciśnienie można skutecznie leczyć – zmiana stylu życia i farmakoterapia pomogą obniżyć ciśnienie i zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Miażdżyca związana jest również z chorobą wieńcową. Kiedy światło tętnic zostaje zwężone nie mogą one tłoczyć wystarczającej ilości krwi do serca. Niedokrwienie serca objawia się zazwyczaj bolesną dusznicą, a w skrajnych przypadkach nawet zawałem mięśnia sercowego.

Jeśli chodzi o samą miażdżycę jej główną przyczyną jest nadmierne gromadzenie się cholesterolu, który zapycha naczynia krwionośne. Tętnice twardnieją, a ich światło się zwęża. Choroba w konsekwencji może doprowadzić do udaru, zawału albo choroby niedokrwiennej.

 

Udar mózgu i zawał mięśnia sercowego

Udar mózgu może przebiegać na dwa sposoby. Jedną z postaci jest udar krwotoczny, kiedy z pękniętego naczynia krwionośnego krew przedostaje się do mózgu. Drugim rodzajem jest udar niedokrwienny, w którym przepływ krwi do mózgu zostaje zablokowany przez zwężone lub zamknięte światło tętnic. Udar bardzo często kończy się śmiercią, a nawet jeśli pacjent przeżyje najprawdopodobniej nigdy nie odzyska pełnej sprawności.

Wspomniana wyżej choroba wieńcowa w swoim najostrzejszym stadium może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. Zawał to inaczej martwica mięśnia sercowego, wskutek niewystarczającego dopływu krwi przez zamknięte światło tętnic.

 

Żylaki

W przeciwieństwie do innych wymienionych chorób żylaki można zobaczyć gołym okiem – dlatego tym bardziej nie należy ich lekceważyć. Powstają wskutek nieprawidłowego działania zastawek w żyłach kończyn, w wyniku czego krew cofa się ku dołowi. Są nie tylko problemem estetycznym – mogą doprowadzić do powstania zatorów i zakrzepów. Na szczęście można je skutecznie leczyć, także bezoperacyjnie. Laserowe usuwanie żylaków oferuje między innymi Euro Klinika w Siemianowicach Śląskich. Przy okazji poradnia naczyniowa oferuje pakiet badań dla osób zagrożonych miażdżycą oraz innymi chorobami układu krążenia. Im szybciej zostanie wykryte schorzenie, tym skuteczniej będzie można je leczyć.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz