Materiał Partnera

Najczęstsze choroby psów

Najczęstsze choroby psów

Pojawienie się w domu psa jest wydarzeniem o skutkach porównywalnych z narodzinami dziecka. Z jednej strony towarzyszy nam radość, wynikająca z powiększenia się rodziny, z drugiej zaś, musimy liczyć się z olbrzymią odpowiedzialnością za jego zdrowie i życie. Pies, jak każde żywe stworzenie, narażony jest na rozmaite choroby, które nie tylko mogą być bardzo groźne, ale przede wszystkim powodują cierpienie, w którym zwierzęciu trzeba ulżyć.

Wczesna diagnostyka i leczenie psa

Zarówno młode szczenięta, jak i dorosłe psy, narażone są na wiele chorób, często wiążących się z zagrożeniem życia, niekiedy niebezpiecznych również dla właścicieli i zawsze pogarszających samopoczucie zwierzęcia – mówi specjalista z Przychodni Weterynaryjnej św. Franciszka w Rudziczce, który prowadzi również dwa gabinety w Żorach.

Chory pies niestety nie może powiedzieć właścicielowi, co dokładnie mu dolega, jednak wiele informacji na ten temat da się wyczytać z jego zachowania. Dlatego tak ważna jest uważna obserwacja naszych pupili na co dzień. Znajomość nawyków i przyzwyczajeń czworonoga pozwala szybko dostrzec niepokojące objawy, takie jak pogorszenie nastroju lub apetytu.

Im wcześniej właściciel zauważy, że jego pies jest chory, tym wcześniej może udać się do weterynarza, który przeprowadzi odpowiednie badania psa i wdroży właściwe leczenie. Warto pamiętać, że szybkie reagowanie na problemy zdrowotne psa zwiększa szansę na całkowite wyleczenie zwierzęcia.

Najczęstsze choroby psów

Olbrzymie znaczenie dla profilaktyki zdrowia psów mają regularne wizyty kontrolne u weterynarza oraz terminowe szczepienia i odrobaczanie. Niestety, nie wszystkim chorobom da się zapobiec, toteż warto znać największe zagrożenia, jakie czyhają na naszych czworonożnych pupili.

Choroby odkleszczowe psów

Jednym z największych wrogów zwierząt domowych (i nie tylko) są kleszcze. Te niewielkie pasożyty nie tylko osłabiają organizm swoich żywicieli, odbierając im cenne składniki odżywcze z krwi, ale też przenoszą poważne choroby zakaźne, takie jak borelioza i babeszjoza.

Pies chory na boreliozę staje się apatyczny i pozbawiony apetytu, ma gorączkę, jednak najbardziej uciążliwe w jej przebiegu jest bolesne zapalenie stawów, z towarzyszącym mu obrzękiem, a niekiedy również rumieniem na skórze. Boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków i preparatów przeciwzapalnych, a zaniedbanie terapii grozi zaostrzeniem stanu zapalnego i wsierdziem.

Jeszcze groźniejsza w skutkach jest babeszjoza – nieleczona prowadzi do śmierci zwierzęcia. Powodującego chorobę pierwotniaka wykrywa się przez badanie krwi, ale leczenie psa rozpoczyna się już w przypadku podejrzenia choroby. Pies chory na babeszjozę jest osowiały, zrezygnowany, nie interesuje go zabawa, nie chce jeść, ani pić.

Dodatkowymi objawami babeszjozy są: szybkie męczenie się, ból podczas ruchu, a w bardziej zaawansowanym stadium choroby ciemny kolor moczu. Leczenie babeszjozy u psa polega na podawaniu leków niszczących pierwotniaka, kroplówek, a w niektórych przypadkach niezbędna jest również transfuzja krwi.

Nosówka psa

Nosówka jest chorobą wirusową, która najczęściej atakuje młode psy między trzecim a szóstym miesiącem życia. Choroba rozwija się stopniowo. W  ciągu kilku dni od zakażenia u szczenięcia rozwija się postać oddechowa nosówki. Na tym etapie pojawia się gorączka, katar i kaszel, zmiany w gardle oraz zapalenie spojówek.

W ciągu około 10 dni rozwija się postać pokarmowa nosówki, w której występuje biegunka, wymioty i brak apetytu. W następnym stadium rozwoju, które może wystąpić nawet w sytuacji podjęcia leczenia, jest postać neurologiczna, z objawami w postaci drżenia łap i żuchwy, a nawet porażenia.

Choć leczenie nosówki jest wyjątkowo trudne i długotrwałe, zdecydowanie warto je podejmować, ponieważ pozwala na przynajmniej częściowe łagodzenie dolegliwości, a zatem przynosi zwierzęciu ulgę w cierpieniu. Najlepszym sposobem na zapobieganie nosówce jest szczepienie szczeniąt, które powinno się wykonywać w ósmym i dwunastym tygodniu życia.

Zapalenie uszu u psów

Kolejną bardzo częstą chorobą psów jest zapalenie uszu. Choroba ta dotyka najczęściej zwierzęta o uszach opadających, które są słabo wentylowane i mają mniejszą zdolność do samooczyszczania. Ryzyko wystąpienia zapalenia uszu wzmagają kąpiele w stawach oraz choroby alergiczne.

Do objawów zaliczamy mocne swędzenie uszu, o którym może świadczyć drapanie się, potrząsanie głową, a nawet pocieranie głową o różne przedmioty. Zapaleniu może też towarzyszyć bolesność w okolicach uszu, o czym przekonamy się, próbując dotknąć psa w tych miejscach.

W uszach chorego psa może zalegać brzydko pachnąca wydzielina o kolorze ciemnobrązowym, żółtym lub zielonkawym. Właściwy sposób leczenia zapalenia uszu wybiera weterynarz, jednak właściciel psa powinien skupiać się przede wszystkim na profilaktyce, dbając o regularną higienę uszu pupila  - czyszczeniu małżowin specjalnym płynem raz na 2-3 miesiące.

W powyższym tekście wspomnieliśmy o zaledwie kilku najczęstszych dolegliwościach, z jakimi mogą borykać się zwierzęta domowe. Właściciele psów powinni być jednak świadomi również innych zagrożeń, takich jak schorzenia oczu, skóry, a także rozmaite choroby o podłożu genetycznym.

Jak wspomnieliśmy już niejednokrotnie, najważniejszym zadaniem właściciela psa jest dbałość o wszechstronną profilaktykę, regularne badania kontrolne i szczepienia, dzięki którym nasi bracia mniejsi będą mogli cieszyć się dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem, a nas swoją radosną obecnością przez długie, szczęśliwe lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz