Artykuł sponsorowany

Najczęstsze choroby kotów

Najczęstsze choroby kotów

Odwiedzając gabinet weterynaryjny, możemy dowiedzieć się, że istnieją pewne dolegliwości, które szczególnie często dotykają koty domowe. W dużej mierze są one powodowane przez środowisko, w jakim żyje kot. Ogromne znaczenie mają także nieprawidłowe nawyki żywieniowe zwierząt. W dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo schorzenia, które są często diagnozowane u naszych pupili.

Jakie są przyczyny otyłości u kotów?

Wśród chorób, z którymi najczęściej borykają się koty domowe, możemy wymienić otyłość oraz cukrzycę. Nieprawidłowa waga u kota w znakomitej większości przypadków spowodowana jest nieprawidłową dietą. Główną przyczyną jest łatwy dostęp do „ludzkiego” pożywienia. Organizm kota nie jest przystosowany do pokarmów, które na co dzień spożywają ludzie. Chodzi przede wszystkim o zbyt dużą ilość węglowodanów, których koty nie są w stanie spożytkować na codzienne aktywności. Duża ilość węglowodanów, w połączeniu z ich wysokim indeksem glikemicznym, stanowi ogromne zagrożenie dla prawidłowej wagi kota. Otyłość znacznie obciąża układ krążenia oraz stawy. Zdiagnozowanie cukrzycy przez lekarza weterynarii wymaga natychmiastowego wprowadzenia restrykcyjnej diety. W tym przypadku dużo prościej jest jednak zapobiegać problemom z wagą, aniżeli później z nimi walczyć.

Na jakie choroby układu moczowego i nerek zapadają koty?

Choroby nerek i układu moczowego to schorzenia, które bardzo często zmuszają właściciela, aby odwiedził gabinet weterynaryjny ze swoim pupilem. Co istotne te dwa rodzaje schorzeń leczy się w zupełnie inny sposób. Bardzo istotna w tym przypadku jest w miarę szybka i trafna diagnoza. Kolejnym etapem jest wdrożenie odpowiedniej diety dla zwierzęcia. Jeśli chodzi o choroby układu moczowego, to lekarze często stwierdzają występowanie tzw. SUK, czyli Syndromu Urologicznego Kotów. Wśród głównych objawów schorzenia możemy wymienić niewłaściwą dietę, która zawiera zbyt duże ilości magnezu i fosforu. Na wystąpienia SUK bardziej narażone są osobniki otyłe, które spożywają niewielkie ilości wody.

Jeśli chodzi o schorzenia nerek, to wśród najczęściej występujących można wymienić kamicę nerkową oraz niewydolność nerek. Powodem kamicy jest niewłaściwa dieta. Niewydolność nerek pojawia się w wyniku zatrucia organizmu oraz w efekcie przyjmowania leków. Może mieć także podłoże genetyczne.

Jakie choroby przewodu pokarmowego są groźne dla kotów?

Wśród często występujących schorzeń układu pokarmowego kotów możemy wyróżnić rozwój pilobezoarów. Są one wynikiem zalegania kłaczków w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Dzięki szybkiej diagnostyce można pozbyć się tego problemu. Jeśli u kota zostanie stwierdzone zaawansowane stadium choroby, to konieczny może być zabieg operacyjny.

Oprócz tego koty narażone są na wszelkie zatrucia oraz rozwój nietolerancji pokarmowych. Duża zawartość konserwantów w sztucznych karmach może prowadzić do rozwoju alergii. W efekcie kot musi być poddany żmudnej diagnostyce oraz długiemu procesowi leczenia.

Podstawą skutecznego leczenia wszelkich „kocich” schorzeń jest szybka i trafna diagnostyka. Dlatego obserwując niepokojące objawy u swojego kota, warto natychmiast odwiedzić Gabinet weterynaryjny Macieja Piwko w Dzierżoniowie. Przychodnia weterynaryjna działa od 1993 roku pod kierownictwem Pana Macieja Piwko, lekarza weterynarii o specjalności chirurgicznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz