Materiał Partnera

Najczęstsze błędy popełniane przy budowie komina

Najczęstsze błędy popełniane przy budowie komina

Błędy popełnione przy budowie komina są nierzadko trudne do naprawienia i mogą znacząco wpłynąć na sposób użytkowania budynku, zarówno przemysłowego, jak i naszego domu. Właśnie dlatego zadanie to powinno być powierzane fachowcom, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwa mogą na nich czyhać. Które pomyłki są najczęstsze i jak ich uniknąć? Zapraszamy Państwa do lektury.

Nieprawidłowo wykonany komin

Jak przyznaje Krzysztof Białas, właściciel firmy Bud-Komin zajmującej się montażem kominów, ich naprawą, a także innymi usługami kominiarskimi, jego pracownicy podczas swojej pracy często mają do czynienia z niedbałością wykonania, szczególnie w starszych budynkach. Nierzadko jest to bardzo niedokładny sposób wypełniania spoin, co grozi nieszczelnością, możliwością popękania oraz rozszczelnieniem. Same nieszczelności można pokrywać m.in. masą SKD, która jest odporna na ścieranie oraz działanie bardzo wysokich temperatur - taką usługę również oferuje firma Bud-Komin. Problemem wykonawczym jest także nadmierne odchylenie od przewodu kominowego, co może doprowadzić do zmniejszenia siły ciągu.

Zbyt duże oddalenie od wentylowanych pomieszczeń

Błędem popełnianym przez projektantów domów może być również nieoptymalne ulokowanie komina, zawsze bowiem powinny one znajdować się blisko tych pomieszczeń, od których będą odprowadzane spaliny. Najlepiej, aby była to łazienka, kuchnia albo kotłownia, choć w dużych domach mogą być to także dwa kominy, wybudowane w odpowiednich miejscach.  

Niedostateczna liczba przewodów wentylacyjnych

Kolejnym problemem jest podłączanie do przewodu wentylacyjnego więcej niż tylko jednego pomieszczenia. Może to niestety zaburzyć ciąg, a tym samym wentylowanie wnętrz. Będzie to odczuwalne przede wszystkim w łazience i kuchni, czyli w pomieszczeniach w których dobry odciąg jest absolutnie niezbędny.  

Niewłaściwa izolacja cieplna komina

Sprawność ciągu kominowego zależy również od sposobu jego ocieplenia. Chodzi m.in. o to, aby nie doprowadzić do zbyt dużego wychładzania się uchodzących spalin, dlatego też zdecydowanie lepiej jest budować komin wewnątrz domu. Jeśli zewnętrzne umieszczenie jest jednak nieodzowne, wówczas należy pamiętać o dobrej izolacji, która odpowiednio go zabezpieczy.Fachowe i profesjonalne wybudowanie komina przy użyciu najlepszych materiałów, zmniejszy ryzyko jakichkolwiek problemów na etapie użytkowania domu lub budynku. Jak widać problemy czyhające na etapie jego wznoszenia są rozmaite, jednak sama świadomość inwestora o tego typu problemach, może uczulić na często widoczne gołym okiem niedoróbki ekipy budowlanej. 

Opracowanie:
Łęg Tarnowski, Zamoście 72
tel. 601 848 000
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz