Materiał Partnera

Najczęstsze awarie komputerów

Najczęstsze awarie komputerów

Komputery są tak stałym elementem naszego życia, że korzystamy z nich niemal machinalnie, intuicyjnie i bez większych problemów. Zalety ich sprawnego działania zaczynamy dostrzegać zazwyczaj w momencie, gdy ulegną one awarii. Tęsknimy wówczas do tego, jakie możliwości zapewnia nam dobrze działający komputer. Niektóre awarie jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie, choć bez specjalistycznej wiedzy najlepiej w ogóle się do tego nie zabierać. Istnieją też takie usterki, których usunięcie wymaga – prócz wiedzy – także odpowiednich narzędzi.

Przegrzewające się laptopy

Minimalizacja to naturalna kolej rzeczy. Niegdyś zajmujące bardzo dużą przestrzeń komputery osobiste możemy obecnie zmieścić w niedużej torbie. Ma to jednak swoją cenę. Każdy z nowoczesnych laptopów jest wyposażony w wydajny układ chłodzący. Oczywiście nie wszystkie konstrukcje są tak samo udane i nie wszystkie radzą sobie równie dobrze z odprowadzaniem wytwarzanego przed podzespoły komputera ciepła. Zakładając jednak, że producent sprzętu oddał w nasze ręce elektronikę najwyższej jakości, problemy z chłodzeniem mogą pojawić się dopiero po dłuższym czasie korzystania z laptopa. Wysokie temperatury panujące w jego wnętrzu mogą doprowadzić do jego znacznego spowolnienia. Każdy laptop ma funkcję zabezpieczającą – wolniejsze działanie zapewnia mniejsze temperatury, a tym samym brak poważniejszych awarii. Jako użytkownicy dostrzeżemy działanie tego zabezpieczenia niemal natychmiastowo. Powinien być to dla nas znak, by oddać laptop do profesjonalnego serwisu, takiego jak firma Media‐Mark. Dokonane przez specjalistów czynności dotyczą nie tylko pozbycia się kurzu z wnętrza komputera, ale także wymiany czynnika termoprzewodzącego oraz regeneracji lub wymiany elementów odprowadzających ciepło.

Wadliwy dysk twardy

Kolejna z częstych awarii komputerów ponownie dotyczy laptopów. Chociaż najnowsze modele wyposażone są w dyski twarde niemieszczące w swym wnętrzu mechanicznych talerzy, wiele z używanych na co dzień komputerów nadal je posiada. Mechanizm ich działania można porównać z mechanizmem działania gramofonu – w ich wnętrzu znajdują się talerze, na których zapisane są nasze dane. Odczytuje je swoista igła. Mechanizm ten jest bardzo delikatny i pomimo rozwoju technologii czasem po prostu zawodzi – szczególnie w narażonych na wstrząsy laptopach. Jeżeli taki wstrząs jest szczególnie silny, zwłaszcza podczas działania komputera, dysk twardy może ulec uszkodzeniu, a wraz z nim nasze dane. Innym powodem uszkodzenia danych może być nagłe odcięcie zasilania. Jeżeli więc nasz system operacyjny bez większego powodu przestał się uruchamiać, może to być znak, że dysk twardy należy jak najszybciej wymienić. Najlepiej zawsze trzymać kopię zapasową ważnych danych. Awaria dysku twardego to poważna sprawa – w przypadku jej wystąpienia pomoc serwisu komputerowego jest nieodzowna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz