Materiał Partnera

Najczęstsze awarie komputera

Najczęstsze awarie komputera

Niezależnie od jakości i ceny sprzętu, awarie laptopa czy komputera przydarzają się każdemu. Część z nich wymaga pomocy ze strony serwisu, gdyż w warunkach domowych naprawa jest niemożliwa. Jedną z najczęstszych przyczyn w przypadku problemów z uruchomieniem się komputera jest zepsuty zasilacz. Jednak zdarzają się również bardziej zaskakujące awarie, jak uszkodzenie płyty głównej czy karty graficznej. Jakie są najczęstsze awarie komputera i jak sobie z nimi radzić?

Zepsuta karta graficzna

Głównym objawem zepsutej karty graficznej jest uruchamianie się komputera, jednak brak obrazu wyświetlającego się na monitorze. Naprawa karty graficznej jest dość skomplikowana, więc nie warto wymieniać tego elementu na własną rękę. Usterki związane z kartą graficzną są na tyle poważne, że najlepiej oddać sprzęt w bezpieczne ręce serwisanta.

Objawami uszkodzenia układu graficznego są również artefakty, czyli kolorowe paski lub kropki pojawiające się na ekranie. Warto wiedzieć, że laptopy z BIOS-ami Phoenix, takie jak Acer i HP, mogą za pośrednictwem sygnałów dźwiękowych sygnalizować o awarii karty graficznej.

Awaria płyty głównej

Jeśli bezskutecznie próbujemy uruchomić komputer czy laptop, a problem nie leży po stronie zasilacza, warto skupić się na płycie głównej. Na samym początku należy sprawdzić, czy nie nosi ona widocznych uszkodzeń fizycznych, takich jak przepalone elementy elektroniczne. Nowoczesne płyty główne wyposażone są w wyświetlacze LED, które ułatwiają diagnozowanie awarii. Po uruchomieniu urządzenia dwucyfrowy kod POST podaje bieżący stan płyty pozwalający na ustalenie ewentualnej usterki, zdradza nam Łukasz Grzelak, właściciel firmy zajmującej się naprawą komputerów i laptopów. Płyt głównych zazwyczaj się nie naprawia, gdyż jest to nieekonomiczne. Zaniesienie uszkodzonego elementu do serwisu najprawdopodobniej skutkować będzie wymianą na nowy egzemplarz.

Niesprawny dysk twardy

Uszkodzenie dysku twardego objawia się tym, iż jest on niewidoczny w systemie operacyjnym. Jeśli dysk twardy nie jest widoczny także w BIOS-ie, należy liczyć się z tym, że usterka dotyczy elektroniki dysku, a winna zazwyczaj jest głowica. Niestety w tym przypadku należy wymienić dysk twardy na nowy. 

Jeśli chcemy zapobiec utracie danych z zepsutego dysku twardego, należy skontaktować się z ekspertem od ich odzyskiwania. Dane można odzyskać z dysków spalonych, przewierconych, a nawet utopionych. Jednak należy pamiętać, że próby samodzielnego odzyskiwania danych zwiększają ryzyko tego, że wszystkie ważne dane zostaną utracone na zawsze.

Opracowanie:
Białogard, Grottgera 17 lok. 4
tel. 517 736 312
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz