Artykuł sponsorowany

Najczęściej występujące choroby uszu

Najczęściej występujące choroby uszu

Choroby uszu należą do jednych z najczęstszych schorzeń laryngologicznych. Często do specjalisty zgłaszamy się zbyt późno; tymczasem nieleczone, mogą powodować nieodwracalne zmiany. Do najpopularniejszych chorób uszu należą zapalenia ucha, zakażenie grzybicą, otoskleroza czy perlak ucha. Przyjrzyjmy się najczęściej występującym schorzeniom, aby nie przegapić niebezpiecznych objawów.

Choroby, związane z narządami słuchu, nie tylko powodują bardzo silne dolegliwości bólowe, lecz również stanowią przyczynę dyskomfortu i znacznie obniżają jakoś życia pacjenta. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i jak leczyć niebezpieczne schorzenia?

Zapalenie ucha środkowego

Pacjenci, chorujący na zapalenie ucha środkowego, skarżą się przede wszystkim na bardzo silny ból, towarzyszący schorzeniu. Najczęściej występuje ono u dzieci i ma podłoże wirusowe, które następnie przechodzi w zakażanie bakteryjne. Występuje w dwóch postaciach: ostrej oraz przewlekłej. Najbardziej charakterystyczne objawy to nagłe pogorszenie słuchu, wysoka gorączka, silny ból ucha oraz uczucie nudności. Aby je zwalczyć podaje się środki przeciwbólowe i antybiotyki.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Do zapalenia ucha zewnętrznego, kolejnej, często występującej choroby uszu, dochodzi najczęściej na skutek urazów mechanicznych, powstałych na przykład podczas czyszczenia ucha patyczkiem. Zakażenie ma tło wirusowe lub bakteryjne i atakuje kanał słuchowy, prowadząc do obrzęku ucha. Jeśli zaobserwujemy u siebie silne swędzenie lub ból w okolicy kanału słuchowego, bolesny obrzęk, problemy ze słuchem, zawroty oraz ból głowy, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. Najlepiej zgłosić się do gabinetu otolaryngologicznego Elżbiety Buczek-Konopki, gdzie zostaniemy otoczeni profesjonalną i właściwą opieką. Przeprowadzone zostaną wszelkie niezbędne badania oraz zostanie postawiona trafna diagnoza.

Grzybicze zakażenie przewodu słuchowego

Choroba ta często towarzyszy pracy w wilgotnych i ciepłych warunkach oraz pomieszczeniach o dużym zapyleniu. Odpowiadają także za nią urazy mechaniczne i długotrwałe zapchanie ucha wodą. Swędzenie i ból ucha, a następnie gromadząca się w nim ropna ciecz, problemy ze słuchem i wrażenie ucisku należą do najbardziej charakterystycznych objawów. Niezbędne będą wówczas leki przeciwgrzybiczne oraz środki do czyszczenia kanału słuchowego.   

Perlak ucha

Perlak ucha to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób narządu słuchu, a także najtrudniejsza do wykrycia, ze względu na brak początkowych objawów. Do powstania perlaka, czyli guza, znajdującego się w uchu środkowym, prowadzi przede wszystkim nieleczone zapalenie. Rozrastając się, guz prowadzi do uszkodzenia kości w jamie bębenkowej, dlatego gdy tylko zaobserwujemy wyciekanie z ucha płynu o  nieprzyjemnym zapachu, udajmy się do lekarza. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz