Artykuł sponsorowany

Najczęściej wykorzystywane rodzaje aparatów słuchowych

Najczęściej wykorzystywane rodzaje aparatów słuchowych

Niedosłuch to zaburzenie słuchu, które w znaczącym stopniu może utrudniać funkcjonowanie. Często też jest niemożliwy do wyleczenia, przez co chorujący na niego ludzie muszą się z nim męczyć do końca życia. Pacjenci cierpiący na tego typu problemu są zmuszeni do korzystania aparatu słuchowego. Ten, podobnie jak okulary, dobierany jest indywidualnie, ponieważ jak nie ma tak samej wady wzroku, tak samo nie ma identycznego zaburzenia słuchu.

Aparaty słuchowe cyfrowe i analogowe

Choć wydawałoby się, że odpowiedniejszym miejscem na tego rodzaju określenia jest kontekst nadawanego sygnału telewizyjnego, to w protetyce słuchu także mają swoje odniesienie. W zależności od danej wady słuchu, mogą zostać zaoferowane (np. przez firmę Otis ze Szczecina) dobre aparaty słuchowe odpowiedniego rodzaju. Przed tym jednak należy odpowiednio rozpoznać zaburzenie.

Badanie, które sprawdza nasze możliwości słuchowe oraz zaburzenia słuchu, nazywa się audiometrią. Jest bezpłatne i w idealnym świecie każdy powinien regularnie na nie uczęszczać, ponieważ wszelkie wady słuchu są niesamowicie trudne do wykrycia. Dzieje się tak ze względu na to, że nasz mózg „domyśla się dźwięków”, przez co nie jesteśmy w stanie usłyszeć jakichkolwiek nieprawidłowości.

Jak już można było zauważyć, pod względem działania aparaty słuchowe można podzielić na:

  •  cyfrowe – wykorzystujące miniaturowe procesory, które próbkują sygnał dźwiękowy (mowę, muzykę, hałas tła) kilkadziesiąt razy na sekundę, analizują go, wzmacniają, a następnie odtwarzają z głośnością odpowiednią do potrzeb pacjenta,
  • analogowe – znacznie tańsze od cyfrowej, wykorzystujące potencjometr do regulacji głośności w zależności od warunków otoczenia. Dźwięk przetwarzany jest w kilku etapach, co może prowadzić do zniekształceń.

Rodzaje aparatów słuchowych ze względu na ich umiejscowienie

Skoro mamy już omówioną zasadę działania aparatów słuchowych, warto zainteresować się także, jak mogą takie aparaty słuchowe wyglądać. Typowe są zauszne aparaty słuchowe, ale istnieją także aparaty wkładane na a nawet do ucha, które są zdecydowanie bardziej dyskretne i estetyczne. Można wyróżnić aparaty słuchowe:

  •  wewnątrzuszne – których obudowa jest wykonana na podstawie wycisku z ucha pacjenta, dzięki czemu są idealnie dopasowane kształtem i rozmiarem do budowy przewodu słuchowego,
  • wewnątrzkanałowe – których zaletami są: lepsza orientacja dźwiękowa, zmniejszony szum wiatru oraz pełna możliwość korzystania z telefonów czy słuchawek. Jednak wymagają dużej sprawności manualnej i dokładnej pielęgnacji.
W zależności od potrzeb i możliwości pacjenta dobierane są odpowiednie aparaty słuchowe, które mogą służyć mu przez wiele lat.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz