Materiał Partnera

Najczęściej wykorzystywane kruszywa i ich zastosowanie

Najczęściej wykorzystywane kruszywa i ich zastosowanie

Kruszywa znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i przemyśle. Do tej grupy materiałów zaliczamy między innymi piasek, żwir oraz grys. Wśród bogatej oferty firm zajmujących się sprzedażą i transportem kruszyw wyróżnić możemy kilka ich rodzajów, które są najczęściej wykorzystywane. Poniżej przedstawiamy ich charakterystykę oraz możliwości zastosowania.

Piasek, żwir i czarnoziem

To dwa najbardziej znane kruszywa, z którymi spotkać możemy się wszędzie. Ich forma, a także przeznaczenie, jakim są najczęściej place budowy lub zakłady przemysłowe, wymagają właściwego przechowywania i przewożenia. W transporcie materiałów budowlanych specjalizuje się firma Logmar działająca na terenie województwa pomorskiego. Współpracuje ona ze żwirowniami z okolic Gdańska, dzięki czemu zapewnia nie tylko szeroki wybór kruszyw, ale też fachowe doradztwo przy zakupie.

Piasek to materiał drobnoziarnisty, który sortuje się na dwa sposoby: poprzez płukanie lub sortowanie na sitach. Wykorzystywany jest między innymi do produkcji zapraw betonowych, cementu i mieszanek piaskowo-cementowych. W podstawowej formie doskonale sprawdza się jako materiał do zasypywania powstałych fundamentów lub w połączeniu z cementem jako specjalna podsypka pod kostki brukowe, betonowe, krawężniki czy płyty chodnikowe. Ziarna piasku występują w zróżnicowanej grubości od 1 do 4 mm.

Żwir jest materiałem gruboziarnistym stosowanym w produkcji elementów betonowych i podbudowie dróg. Nadaje się ponadto do drenażu lub tworzenia nawierzchni parkingów. To podstawowy składnik elementów takich jak kręgi betonowe, ściany oporowe, nadproża, czy płyty drogowe. Jego zastosowanie nie ogranicza się jednak do budownictwa. Równie dobrze sprawdzi się jako element dekoracyjny, na przykład ogrodu. Występuje w różnych gradacjach – od 2 do kilkudziesięciu milimetrów.

Szczególnym rodzajem kruszywa jest czarnoziem. Ten materiał nie ma kamieni czy zanieczyszczeń – to żyzna gleba z zawartością próchnicy. Wykorzystywana jest jako podłoże pod trawnik, bardziej wymagające kwiaty lub uprawy. Czarnoziem wykorzystuje się również do ostatecznego wyrównania terenu budowy.

Podbudowa i pospółka

Podbudowa to mieszanka o gradacji od 0 do 16 mm, od 0 do 31,5 mm lub od 2 do 31,5 mm. Jest idealna do zagęszczania warstw pod drogi lub kostkę brukową, ponieważ przenosi obciążenia z powierzchni w głębsze warstwy. Zapewnia stabilne i prawidłowe podparcie dla znajdujących się na niej warstw, a przy tym nie zatrzymuje wilgoci. Podbudowa jest przy tym odporna na zmiany wywołane niskimi temperaturami.

Niesortowany materiał uzyskiwany ze ścian żwirowni to pospółka. Różna jest zatem zarówno jej dostępność, jak i jakość. Wykorzystywana jest jako podbudowa pod bruk z kostki granitowej i betonowej.

Tłuczeń i grys

Tłuczeń należy do grupy kruszyw łamanych. Uzyskiwany jest poprzez kruszenie różnych odmian materiału skalnego bez wtórnej obróbki. 

Grys natomiast to kruszywo powstałe z obróbki tłuczni. Średnica jego ziaren może wynosić od 2 do 20 mm. Wykorzystywany jest w produkcji betonu, betonów asfaltowych oraz mieszanek asfaltowo-mineralnych. Świetnie sprawdzi się też podczas urządzania ogrodu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz