Artykuł sponsorowany

Najczęściej popełniane błędy przy instalacji wodno-kanalizacyjnej

Najczęściej popełniane błędy przy instalacji wodno-kanalizacyjnej

Jeśli instalacja wodno-kanalizacyjna została zamontowana prawidłowo, to nie powinna być widoczna dla użytkowników. Nie powinna także sprawiać trudności w długoletniej eksploatacji budynku. Jeśli już w początkowym etapie jej instalacji zostaną popełnione błędy, pojawią się problemy ze ściekami oraz wodą, które mogą być naprawdę bardzo uciążliwe, a jej przeróbka - kosztowna. Sprawdź, jakie najczęściej błędy zostają popełnione podczas montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Nieprawidłowe doprowadzenie instalacji wodnej do budynku

W przypadku wody należy wprowadzić ją do budynku poniżej głębokości przemarzania. W przypadku, gdy rury zostaną umieszczone nieprawidłowo, to podczas eksploatacji budynku najprawdopodobniej pojawią się problemy z dostawą bieżącej wody.

Nieodpowiednie odprowadzenie ścieków z budynku

Zanim wykonamy podbudowę pod posadzkę stanu zero, powinniśmy przygotować różnego rodzaju elementy instalacji, którymi są między innymi rury kanalizacyjne. Ich ułożenie powinno być takie, żeby odpływy znajdowały się w miejscach usytuowania pionów, a same rury były prowadzone prostymi, krótkimi odcinkami z minimalną liczbą załamań i ze spadkiem 2-3%.

Jak twierdzi ekspert Paweł Nielepca z firmy Instal Perfect, która zajmuje się wykonywaniem kompleksowych usług z zakresu instalacji, nieprawidłowe połączenia mogą być przyczyną późniejszych problemów - przecieków lub zatykania się instalacji. Dlatego powinniśmy przyłożyć szczególną uwagę do wyboru firmy montażowej ze względów na późniejsze możliwe negatywne skutki.

Brak projektu instalacji

Instalacja wodno-kanalizacyjna powinna zostać zrealizowana zgodnie z projektem, zawierającym trasy przebiegu rur oraz ich przekroje, które powinna być ustalone na podstawie planowanego zapotrzebowania na wodę i sposobu odprowadzenia ścieków. Złe dobranie przekrojów rur wodnych skutkuje tym, że przy intensywnej eksploatacji, w niektórych punktach czerpalnych może dochodzić do uciążliwego spadku ciśnienia. Wiąże się to z nie włączaniem się gazowego kotła dwufunkcyjnego lub jego użytkowanie może być niekomfortowe i nieekonomiczne.

Inne najczęściej popełniane błędy podczas instalacji wodno-kanalizacyjnej

Zaliczamy do nich:

  • niewystarczające zabezpieczenie instalacji na czas pracy,
  • prowadzenie instalacji w sposób, który osłabia konstrukcję budynku,8
  • brak kompensacji instalacji,
  • brak odpowietrzenia kanalizacji.

Jak widzimy, sporo jest błędów, które są popełniane podczas montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej. Aby się ich wystrzec - do tego rodzaju robót budowlanych, powinniśmy zatrudnić fachową, cieszącą się dobrą opinią firmę, która zajmuje się instalacjami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz