Artykuł sponsorowany

Najbardziej typowe awarie pralek automatycznych

Najbardziej typowe awarie pralek automatycznych

Pralkę automatyczną można dziś znaleźć w każdym domu, ale także w placówkach takich jak szpitale, żłobki czy domy opieki. Ten nieodzowny na co dzień sprzęt jest niezastąpiony przy dużych ilościach prania, ale przede wszystkim zapewnia komfort i pozwala zaoszczędzić czas. Pralki niekiedy jednak wymagają naprawy. Co najczęściej psuje się w takich urządzeniach?

Mechanika czy elektronika?

Przeciętny użytkownik pralki automatycznej sporadycznie zastanawia się, co w pierwszej kolejności może ulec awarii w jego urządzeniu. W rzeczywistości trudno przewidzieć, czy będziemy mieć szczęście i trafi nam się kilkanaście lat bezawaryjnej pracy, czy też jeszcze w ramach gwarancji trzeba będzie skorzystać z pomocy specjalisty. Dawniej panowało przekonanie, że najwrażliwszą częścią automatów są programatory. Obecnie tendencja do awaryjności przesuwa się w kierunku części mechanicznych. Z doświadczenia firm takich jak Frost FHU. Naprawa AGD Chłodnictwo i Klimatyzacja można wywnioskować, jakie awarie najczęściej dotykają pralki automatyczne.

Łożysko bębna

Jednym z najbardziej typowych uszkodzeń pralki jest awaria łożyska bębna. Zazwyczaj jej pierwszym sygnałem jest głośna praca urządzenia, zwłaszcza kiedy włącza się wirowanie. Łożyska należą do najbardziej eksploatowanych elementów, w związku z czym też są narażone na uszkodzenia. Jednym ze sposobów na uniknięcie takiej awarii, która może prowadzić nawet do uszkodzenia silnika, jest profilaktyczne wymienianie łożyska co kilka lat. Zadanie to jest czasochłonne, dlatego trzeba zarezerwować na taką wymianę sporo czasu. Inną opcją jest zakup pralki z wymiennym bębnem. Jest on łatwiejszy w demontażu, a naprawa będzie tańsza i szybsza.

Pompa lub filtr

Pompa lub filtr to drugi na liście awarii element pralek automatycznych. Objawem usterki jest zazwyczaj znajdująca się na podłodze woda. W pierwszej kolejności warto sprawdzić szczelność przyłączy, bowiem często wystarczy prosta wymiana węża. Jeśli dopływ wody jest w należytym stanie, źródłem przecieku może być zapchany filtr lub spracowana uszczelka pompy. W pierwszym przypadku problem rozwiąże gruntowne czyszczenie. W drugim niezbędna jest naprawa pralki przez specjalistę, który wymieni uszczelkę.

Pasek klinowy

Ten niepozorny element bywa powodem wielu kłopotów nie tylko właścicieli pralek. Pasek jest łącznikiem pomiędzy silnikiem urządzenia a bębnem i umożliwia wprawianie tego ostatniego w ruch. Przenoszenie napędu nie będzie jednak możliwe, jeśli pasek klinowy rozciągnie się lub pęknie. Pomimo pracy silnika bęben nie ruszy wówczas z miejsca. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana paska na nowy.

Programator

Obecnie montowane programatory są mało awaryjne, co jest wynikiem znacznego postępu technicznego w tej dziedzinie. Większość ich awarii to efekt niewłaściwego obchodzenia się z urządzeniem. Jeśli po kilkudziesięciu minutach prania denerwuje nas piąte czy szóste płukanie, często przekręcamy pokrętło, aby zakończyć cykl. Takie manewrowanie programatorem zazwyczaj powoduje jego uszkodzenia i bardzo kosztowne naprawy.

Pralki to tylko maszyny. Mają więc prawo ulegać awariom. Można im jednak zapobiegać, odpowiednio postępując ze sprzętem, dbając o niego, stosując odkamieniacze i środki czyszczące bęben, a także systematycznie czyszcząc filtr. 

Oceń artykuł (1)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz