Artykuł sponsorowany

Nagrobki – tradycyjne i niecodzienne

Nagrobki – tradycyjne i niecodzienne

Pożegnanie bliskiej osoby jest bardzo trudne, a dla wielu osób ze starszego pokolenia kultywowanie pamięci o zmarłym jest bardzo często sensem każdego dnia. Odwiedzając cmentarze pragną symbolicznie spotykać się z nim w pięknym otoczeniu, którego odzwierciedleniem bywa wyjątkowy nagrobek.

Symboliczne znaczenie nagrobków dawniej i dziś

Nagrobki pojawiają się na grobach osób zmarłych od czasów prehistorycznych, a chociaż dawniej miały zupełnie inną formę niż dzisiaj, to cel ich stawiania zawsze jest podobny i wiąże się z potrzebą oznaczenia miejsca pochówku. Zanim pojawiły się pierwsze cmentarze zmarłych chowano w przypadkowo wyznaczanych miejscach, dlatego wskazywanie na położenie grobu z jednej strony pozwalało do niego trafić, a z drugiej zapobiegało naruszaniu spokoju zmarłych. Szacunek dla odchodzących bliskich, upamiętnianie ich kurhanami, kamiennymi stallami, symbolami religijnymi, jak chrześcijańskie czy prawosławne krzyże, przez wieki ewoluowało, przyjmując postać, jaką znamy obecnie. Pomimo coraz popularniejszej kremacji, wciąż zachowujemy tradycję chowania zmarłych w rodzinnych grobach na cmentarzu, gdzie możemy odwiedzić ich, gdy odczuwamy taką potrzebę, ozdobić grób kwiatami, zapalić znicz i powspominać.

Walory praktyczne czy ostatnie pożegnanie?

Odwiedzając współczesne tradycyjne cmentarze trudno na nich znaleźć grób, na którym nie byłoby kamiennego nagrobka. Różnią się one wzornictwem, rodzajem wykorzystanego kamienia, wielkością, ale są nieodłącznym elementem pochówku. Wiele z nich z pewnością powstaje ze względów praktycznych i estetycznych, bowiem elegancki, starannie wykończony kamień pozostaje taki przez lata, a opiekując się grobem nie musimy co roku sadzić kwiatów, pielęgnować ich i podlewać. Kamienne nagrobki mają też tę zaletę, że są ponadczasowe, dzięki czemu w tym samym grobie chowamy przedstawicieli kolejnych pokoleń, zdejmując jedynie zewnętrzną płytę. Z drugiej strony, kiedy umiera bliska nam osoba, staramy się zapewnić jej najlepsze miejsce ostatniego spoczynku, a nagrobek stanowi formę ostatniego pożegnania, ostatniego gestu, podarunku, jaki możemy przygotować dla zmarłego. Praktykowane w przeszłości chowanie zmarłych z majątkiem czy jedzeniem dziś zastępujemy pięknymi, eleganckimi i kosztownymi nagrobkami.

Nowoczesne wzory a tradycja

W wyborze nagrobków na cmentarze panuje moda podobna, jak w wielu innych dziedzinach naszego życia. Nie oznacza to oczywiście, że całkiem zapomnieliśmy o tym, co tradycyjne i sprawdzone. Lewandowski Jerzy. Zakład kamieniarsko-betoniarski wciąż projektuje i wykonuje dla swoich klientów klasyczne nagrobki złożone z prostego, regularnego postumentu i pojedynczej płyty nagrobnej z nazwiskami i datami. Obok tradycji można jednak zauważyć tendencję szukania niepowtarzalności, a pomniki projektowane na specjalne zamówienie są nietypowe i wyróżniają się takimi cechami, jak wielopoziomowość, asymetria czy odchodzenie od regularnych, czworokątnych form. Znikają też klasyczne płyty nagrobne, a zastępują je serca, płomienie, kwiaty, nieregularne formy geometryczne. Nowym trendem jest też łączenie dwóch kolorów kamienia – szarego z czarnym, czarnego z brązem i płytami o urozmaiconym rysunku. Coraz częściej też w płytach pojawiają się asymetryczne wycięcia przeznaczone do sadzenia roślin.

Oceń artykuł (5)
2.6
Komentarze
Dodaj komentarz